0

Koncert Zespołu Artystycznego Żołnierzy Rezerwy „Rota” ze Złotoryi był pierwszym i bardzo poruszającym akcentem obchodów 100-lecia niepodległości Polski w Ząbkowicach Śląskich.

Artyści w mundurach zaproszeni przez ks. Krzysztofa Herbuta – proboszcza parafii pw. Św. Anny podczas ponadgodzinnego programu wykonali bogatą wiązankę pieśni patriotycznych. Utwory nawiązywały do historii zmagań Polaków o wolność naszej ojczyzny. Wydarzenie, jakie miało miejsce w niedzielę 4 listopada 2018 r. transmitowaliśmy w naszym serwisie #dzieje_się_teraz

https://www.facebook.com/zabkowice4you/videos/324724751653102/

Zespół Artystyczny Żołnierzy Rezerwy „Rota” powstał jesienią 2008 r. jako grupa działająca przy parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi. Inicjatorami zawiązania formacji byli ks. porucznik Przemysław Tur oraz Urszula Regulska – emerytowana nauczycielka historii w Zespole Szkół Zawodowych. Zespół tworzą obecnie dwie śpiewające panie Aleksandra Rogulska i Ewelina Zając oraz śpiewający panowie: Jerzy Bałtrukiewicz, Jerzy Bucha (gitara i śpiew), Stanisław Furtan, Grzegorz Gajda, Władysław Grocki (akordeon i śpiew), Andrzej Harkawy, Sebastian Kapsa, Stanisław Kubicz, Andrzej Miller (gitara i aranżacje muzyczne), Maciej Regulski (perkusja), Franciszek Słaby, Mariusz Waleński, Wacław Wankiewicz (bas) i Stanisław Rozmus (organy). Scenariusze koncertów przygotowuje Urszula Regulska, prezentacje multimedialne Joanna Bandyk a wizerunek sceniczny zespołu Jan Kusek. Członkowie „Roty” mówią, że wydźwięk ich programów, na który składają się pieśni i ważne dla Polski teksty, ma być głównie patriotyczny i religijny. Smutno im, że wielu wspaniałych bohaterów jest zapomnianych, wiele ważnych tematów pomija się milczeniem. Przesłanie jest takie aby pamiętać o wielkich ludziach, wielkich wydarzeniach. Ponieważ teksty są głębokie, refleksyjne, autorstwa uznanych autorytetów, takich jak papież Jan Paweł II, ks. Jan Twardowski, a pieśni typowo żołnierskie, patriotyczne lub kolędy i pastorałki, których reklamować nie trzeba.

Tak też było podczas występu w Ząbkowicach Śląskich. Największa ząbkowicka świątynia nie była wypełniona (niestety) słuchaczami. Jednak aplauz obecnych świadczył o tym, iż dobór utworów i ich energiczne „po wojskowemu” wykonanie, dostarczyło ząbkowiczanom wielu dobrych refleksji i cennych wrażeń.

Za przybycie do Ząbkowic Śląskich podziękował artystom z „Roty” ksiądz proboszcz Krzysztof Herbut. Koncert z całą pewnością zostawił niedosyt przeżyć i pozostaje mieć nadzieję na kolejną wizytę śpiewaków i muzyków w mundurach w naszym mieście.

Słowa wdzięczności za wartościowy program wzbogacający paletę spotkań związanych ze 100-leciem Niepodległej Polski należą się ks. Krzysztofowi Herbutowi, który jako duszpasterz od kilku miesięcy wnosi w życie naszej lokalnej społeczności ożywczy duchowy powiew. Dzięki tej otwartości wielu mieszkańców na nowo odkrywa kościół parafialny, czego szczególnym przykładem była druga w Ząbkowicach Śląskich edycja Nocy Kościołów.

Komentarze

Zostaw swój komentarz