Sznur samochodów, zmrok, zła pogoda – to sytuacja, którą zna chyba każdy polski kierowca. Nie da się ukryć, że w takich okolicznościach nerwy puszczają, a każdy myśli tylko o tym, by jak najszybciej ruszyć w dalszą drogę. A co, jeśli korek spowodowany jest wypadkiem samochodowym? Właśnie taką sytuację pokazuje spot kampanii „Życie ma pierwszeństwo”.

„Życie ma pierwszeństwo” to hasło kampanii Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Ma edukować kierowców w zakresie zasad tworzenia korytarza życia. Wprawdzie wielu kierowców teoretycznie zna tę zasadę, to w praktyce bywa z tym różnie. Służby ratunkowe codziennie zmagają się z kierowcami niepotrafiącymi utworzyć dla nich przejazdu. Tracą w ten sposób cenne minuty. Aby kierowcy lepiej uświadomili sobie, że ich zachowanie na drodze może mieć wpływ na ludzkie życie, przygotowano interaktywny spot. To widz decyduje, jak potoczy się fabuła. Interaktywny film w całości można obejrzeć na stronie www.zyciemapierwszenstwo.pl.

Umiejętność tworzenia korytarza życia jest niezwykle ważna. Rocznie na polskich drogach ma miejsce około 32 tysiące wypadków. Do każdego z nich muszą dojechać służby ratunkowe. Często na drodze straży pożarnej, pogotowia ratunkowego czy policji stają kierowcy, którzy nie wiedzą, jak prawidłowo ustąpić służbom miejsca na drodze.

Często widzimy kierowców, którzy w ostatniej chwili nerwowo szukają sposobu, by zjechać do krawędzi jezdni. Byłoby to znacznie prostsze, gdybyśmy za każdym razem, gdy stajemy na światłach lub w korku, zatrzymywali się właśnie przy tej krawędzi, a nie jak to mamy w zwyczaju – na środku pasa ruchu.

O korytarzu życia powinniśmy pamiętać przez cały czas poruszania się po drodze – mówi sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przygotowała kampanię społeczną, która ma za zadanie edukować kierowców. Działanie to wpisuje się w inicjatywy dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego podejmowane przez Ministerstwo Infrastruktury. Zwiększenie bezpieczeństwa na drogach jest jednym z priorytetów rządu. W tym celu podejmujemy odpowiednie działania legislacyjne. Wiemy, że musimy nieustannie kształtować odpowiednie postawy Polaków – a to jest możliwe dzięki takim kampaniom jak „Życie ma pierwszeństwo” – powiedział minister infrastruktury i przewodniczący KRBRD Andrzej Adamczyk.

Komentarze

Zostaw swój komentarz