„Uzależnienie” to znajome słowo, lecz cóż ono dokładnie oznacza? Jest oczywiste, że nikt nie budzi się pewnego dnia z postanowieniem „zostanę osobą uzależnioną”. Uzależnienie pojawia się potajemnie, po cichu, jakby wkradało się w nasze życie tylnymi drzwiami. Chociaż większość ludzi, nie uważa siebie za uzależnionych, to w naszych czasów coraz więcej osób ma z tym problem.

29 maja 2019 r. po raz czwarty Ośrodek Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Ząbkowicach Śląskich był organizatorem Wojewódzkiego Festiwalu Profilaktycznego Młodzieży OHP Dolnego Śląska. Tematyka tej imprezy jest zawsze obraca się zawsze wspomnianego na wstępie zjawiska uzależnień.

Młodzi ludzie mają do czynienia z wieloma wyzwaniami. Używanie alkoholu czy narkotyków to jedne z tych zjawisk, które mogą wpłynąć na biografię człowieka bardziej, niż się tego spodziewa. Tym bardziej, gdy jest młody…

To, jakiego wyboru dokonają dziewczęta i chłopcy, wpłynie nieodwracalnie na ich zdrowie, wyniki w nauce, relacje z innymi ludźmi, przyszłą pracę czy osobistą karierę. Ten wybór najgłębiej wpływa na ich wolność.

Brzmi to być może zbyt dramatycznie lub wydaje się teorią. Jednak często jest kwestią życia i śmierci i to dosłownie. Każdy z nas jest odpowiedzialny za własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych osób. Każde działanie w tej sferze ma znaczenie. Dlatego młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Ząbkowicach Śląskich podjęła się aktywności w zakresie profilaktyki uzależnień w formie festiwalu organizowanego od czterech lat. Poprzez działania artystyczne, w tym: śpiew, grę, rysunek, zabawę przekazywana i utrwala jest wiedza o zagrożeniach związanych z uzależnieniami. Festiwal jest też formą sprzeciwu wobec uzależnień, które miały również wpływ na życie wielu z nich.

Młodzież wraz z kadrą ośrodka planowała festiwal podczas wielu spotkań, na których rozmawiano o skutkach stosowania rozmaitych substancji wpływających na świadomość. Tegoroczny festiwal – jak powiedziała Krystyna Zerbok – dyrektor Ośrodka Szkolenia i Wychowania…

– nie ma na celu, aby ktoś poczuł się lepiej, ale założeniem jest, aby choć niektórzy młodzi ludzie zrozumieją skalę problemu i skalę zagrożeń.

Podobnie jak w latach poprzednich, festiwal łączył w sobie edukację z zabawą, był okazją do prezentowania rozmaitych talentów młodzieży, a wszystko spajane problematyką przeciwdziałania uzależnieniom. Motywem przewodnim imprezy, w której brało udział około 400 młodych ludzi, było hasło „U-wolnieni !” – uwolnieni od nałogów, przemocy i agresji. Festiwal otworzyła etiuda pantomimiczna pt. „Ocaleni”. Narracja gestów przygotowana przez uczestników ośrodka, opowiadała o zmaganiach człowieka począwszy od urodzenia, o trudnej wewnętrznej walce dobra ze złem.

W dalszej części festiwalu odbyły się konkursy na najciekawsze piosenkę i scenkę profilaktyczną, quiz wiedzy o uzależnieniach oraz konkurs plastyczny. W przerwie prezentował swą grę na keyboardzie Grzegorz Sołtysiak – uczestnik OSiW OHP w Mysłakowicach. Przy rytmicznych utworach młodzież znakomicie się bawiła tańcząc i śpiewając.

W tym czasie jury w składzie: Zbigniew Łupak – dyrektor ZOK, Małgorzata Masełko – PSSE w Ząbkowicach Śląskich, Daria Sobczyk – funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich, wyłoniło zwycięzców w poszczególnych konkurencjach:

 • Konkurs plastyczny:
 1. miejsce – Julia Gruszka (Liceum Ogólnokształcące w Ząbkowicach Śląskich),
 2. miejsce – Patryk Popiel (Hufiec Pracy Ziębice)
 3. miejsce – Patryk Bochenek (Hufiec Pracy Ziębice)
 4. wyróżnienie – Ewa Ochman (Hufiec Pracy Bielawa)
 5. nagroda Dyrektora Ząbkowickiego Ośrodka Kultury – Paweł Siwak (Hufiec Pracy Kamienna Góra)
 • Quiz wiedzy o uzależnieniach:
 1. miejsce – Gabriela Majcher (Zespół Szkół Zawodowych w Ząbkowicach Śląskich)
 2. miejsce – Patrycja Bakalarska (Hufiec Pracy Świdnica)
 3. miejsce – Mateusz Biber (Hufiec Pracy Ziębice)
 4. wyróżnienie – Wiktoria Grońska (Zespół Szkół Zawodowych w Ząbkowicach Śląskich)
 • Konkurs piosenki profilaktycznej:
 1. miejsce – Oliwia Józefowicz (Liceum Ogólnokształcące w Ząbkowicach Śląskich)
 2. miejsce – Agata Woźniczka (Szkoła Podstawowa w Budzowie)
 3. miejsce – Patrycja Bakalarska (Hufiec Pracy Świdnica)
 4. wyróżnienie – Kamil Wojda – Hufiec Pracy w Ziębicach
 • Konkurs na scenkę profilaktyczną:
 1. miejsce – Liceum Ogólnokształcące w Ząbkowicach Śląskich
 2. miejsce – Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Ząbkowicach Śląskich
 3. miejsce – Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Mysłakowicach
 4. wyróżnienie – Hufiec Pracy Dzierżoniów

W tegorocznym festiwalu uczestniczyły jednostki Ochotniczych Hufców Pracy z Dolnego Śląska oraz reprezentacje szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu ząbkowickiego. Młodzież wykazała się bardzo dużym zaangażowaniem i poważnym podejściem do realizowanego tematu. Każdy z nich wniósł swój wkład w działania profilaktyczne.

Wszystkich przybyłych gości i młodzież przywitała Krystyna Zerbok – kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Ząbkowicach Śląskich. Na początku problem uzależnień w swoim wystąpieniu poruszyła Krystyna Szymańska – dyrektor Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ząbkowicach Śląskich. Głos zabrali również starosta ząbkowicki Roman Fester i burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek.

Na koniec odbyło się podsumowanie Festiwalu. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Dolnośląską Wojewódzką Komendę OHP we Wrocławiu, Gminę Ząbkowice Śląskie, przewodniczącego Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich, Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich oraz Dyrektora oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ząbkowicach Śląskich. Każda placówka otrzymała również dyplom za udział w przedsięwzięciu. Atmosfera, jak co roku, była udana i z pewnością skłaniała do refleksji nad tym, czy i jak szanujemy nasze życie.

Należy docenić, że patronat nad imprezą objęło wiele osób i instytucji, w tym: komendant wojewódzka OHP Bernadetta Brożyna, Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich, Gmina Ząbkowice Śląskie, Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna i Komenda Powiatowa Policji w Ząbkowicach Śląskich oraz Ząbkowicki Ośrodek Kultury.

Przychodzę do Ciebie, Panie, po ratunek. Wyzwól mnie z papierosów, narkotyków, alkoholu, dopalaczy, leków, agresji. Chcę to wszystko na zawsze odrzucić od siebie i nigdy do tego nie wracać. Wiesz, że własnymi siłami nie mogę zerwać z nałogiem. Uzdrów mnie proszę. Oczyść moje intencje. Wzmocnij moją słabą wolę. Uwolnij od skutków, które to uzależnienie spowodowało. Napełnij mnie odwagą pójścia pod prąd obiegowym opiniom. Umocnij we mnie pragnienie życia w wewnętrznej wolności. Pomóż pokonywać Twoją mocą napięcia ciała i niewłaściwe pragnienia. Napełniaj mnie dobrocią i mocą płynącą z Twojej miłości. Kształtuj moje wnętrze i naucz mnie stawiać sobie wymagania. Wierzę, że z Twoją pomocą stanę się człowiekiem nie tylko wolnym, ale i oddanym do Twojej dyspozycji. Pomóż mi jednak zachować stałą czujność; aby nie ulegać pokusom” (modlitwa uzależnionego)

Poprzez: OSiW OHP Ząbkowice Śląskie
tekst: Jolanta Tańcula, foto: Robert Domaszewski

Komentarze

Zostaw swój komentarz