Dzieci i młodzież Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ciepłowodach z zaangażowaniem włączyły się w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

9 listopada 2018 r. cała szkoła zgromadziła się na szkolnym boisku, aby punktualnie o godz. 11:11 w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej” wspólnie z uczniami w całej Polsce zaśpiewać cztery zwrotki naszego hymnu. Utworzyli jednocześnie wielką narodową flagę dzięki białym i czerwonym ubiorom, w których przybyli w tym dniu do szkoły. Następnie wszystkie klasy wzięły udział w kolejnej już edycji Konkursu Pieśni Patriotycznej, podczas którego pięknie i pomysłowo zaprezentowały wybrane utwory.

W sobotę reprezentanci każdej klasy z wychowawcami i rodzicami włączyli się do innej ogólnopolskiej akcji: „100 drzew na stulecie niepodległości”, sadząc z dorosłymi mieszkańcami gminy swój dąb niepodległości. Każdy zespół na lekcjach wychowawczych wybrał patrona swojego drzewka, przygotował odpowiednią plakietkę z jego nazwą.

Główne uroczystości gminne odbyły się niedzielę 11 listopada. Uczniowie,  nauczyciele, pracownicy naszej szkoły jak co roku wzięli udział we Mszy Świętej za ojczyznę. Następnie złożyli kwiaty pod odsłoniętym w tym dniu obeliskiem upamiętniającym stulecie odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Poczet sztandarowy szkoły w uroczystym pochodzie mieszkańców gminy przemaszerował przed budynek GOK-u. Tutaj wraz z rodzicami dzieci mogły wziąć udział w pikniku patriotycznym. O godzinie 15:00 sala GOK wypełniła się po brzegi, aby widzowie mogli tradycyjnie obejrzeć widowisko patriotyczne przygotowane przez uczniów naszej szkoły. W tym roku najpierw jednak przedstawiły się zuchy ze swoją druhną Marzeną Prygoń, prezentując przygotowaną przez siebie piosenkę. Gromkimi brawami zostały następnie nagrodzone dzieci przedszkolne, które brawurowo deklamowały wiersze i zatańczyły trojaka. Panie wychowawczynie Barbara Sulima oraz Agnieszka Zawadzka na pewno były z nich bardzo dumne.

Program artystyczny pt. „Jeśli wolność czuć i kochać umiesz” przygotowali gimnazjaliści z młodszymi koleżankami i kolegami z klas IV-VIII wraz ze swoimi nauczycielami- polonistką p. L. Krzewską, p. M. Żygadło- nauczycielem muzyki i p. I Fajkowską – nauczycielką wf-u. Sugestywną scenografię zaprojektowała p. J. Strama – nauczycielka plastyki. Nieocenioną pomocą jako operator dźwięku służył p. W. Szuwarowski. Uczniowie poświęcili swoje przedstawienie w tym ważnym w naszej historii roku rówieśnikom, którym przyszło zmagać się z zaborcami, okupantem, często składając za wolność ojczyzny ofiarę krwi. Podziękowali im w ten sposób za to, że dzisiaj mogą wyrażać swoją miłość do ojczyzny inaczej: szanując i okazując życzliwość innym ludziom, dbając o swoją małą ojczyznę, wspólnie bawiąc się i pracując, bo taka postawa jest wyrazem współczesnego patriotyzmu. Widzowie: władze gminy, rodzice, mieszkańcy podziękowali aktorom, tancerzom, chórowi za ich występ aplauzem na stojąco. Mogli też cieszyć się przygotowanymi przez dzieci patriotycznymi kotylionami i podziwiać wyeksponowane na sztalugach ich prace – wyniki realizacji szkolnych projektów i udziału w konkursach plastycznych, fotograficznych i literackich.

Czas radosnego, wspólnego świętowania 100-lecia niepodległości Polski jest cenną lekcją patriotyzmu, na wiele lat pozostanie w pamięci uczniów i wszystkich mieszkańców Gminy Ciepłowody.

Komentarze

Zostaw swój komentarz