1,6 miliona złotych trafi w ciągu najbliższych dwóch lat do osób z niepełnosprawnościami. Dofinansowane zostaną projekty dotyczące usług asystenckich i przerwy wytchnieniowej.

Jak poinformował wczoraj wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski zadania dofinansowane dzięki konkursowi realizowane będą w ciągu najbliższych dwóch lat, czyli w roku 2020 oraz 2021. Każdego roku na ten cel przeznaczonych zostanie po 800 tys. zł. Minimalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu może wynieść 100 tys. zł, a maksymalna 400 tys. zł. Wymagane jest także wykazanie w kosztorysie oferty wkładu własnego finansowego oferenta w wysokości co najmniej 1% wnioskowanej dotacji. Termin realizacji zadania objętego konkursem ustala się od dnia 15 lutego 2020 do dnia 31 grudnia 2021.

Zależy nam, aby większość beneficjentów pochodziła z terenów wiejskich i małych miejscowości, a także żeby trafić do osób, które do tej pory nie korzystały z takiej pomocy – wyjaśnia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. Chcielibyśmy, aby były to oferty kompleksowe uwzględniające usługi dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i w różnym wieku również seniorów zwłaszcza z terenów wiejskich i małych miejscowości. Premiowane będą oferty wspólne czy partnerstwo organizacji pozarządowych – dodaje wicemarszałek.

O dokładne przeznaczenie pieniędzy i charakter konkursu zapytaliśmy Pawła Parusa – pełnomocnika marszałka do spraw osób z niepełnosprawnościami: 800 tysięcy w 2020 roku i tyle samo rok później. Pieniądze zostaną dedykowane usługom wytchnieniowym, czyli wspierającym niezależne życie osób z niepełnosprawnościami. Po raz pierwszy organizujemy konkurs w trybie dwuletnim. Z tego co mi wiadomo, żaden inny samorząd tego nie zrobił. Ciągłość w tego typu projektach jest bardzo ważna, bo jeśli trwałyby jedynie rok, to w momencie zakończenia projektu usługi byłyby niedostępne przez następne kilka miesięcy. Tym razem nie będzie takiej sytuacji. To bardzo ważne przedsięwzięcie nie tylko ze względu na ciągłość.  W założeniach konkursu jest dotarcie do małych miejscowości na Dolnym Śląsku. Tam jest niezwykle ciężko o opiekę wytchnieniową i mamy nadzieję to zmienić.

Oferty można składać od 12 grudnia 2019 r. do 3 stycznia 2020 r. W ramach konkursu przewiduje się dofinansowanie zadań na udostępnienie usług asystenckich, przerwy wytchnieniowej i regeneracyjnej dla mieszkańców 4 subregionów.

  • udostępnienie usług asystenckich, przerwy wytchnieniowej i regeneracyjnej dla mieszkańców subregionu wrocławskiego (powiaty: milicki, wołowski, trzebnicki, oleśnicki, średzki, wrocławski, strzeliński, oławski, m. Wrocław) – kwota 400.000 zł, po 200.000 zł rocznie (na subregion),
  • udostępnienie usług asystenckich, przerwy wytchnieniowej i regeneracyjnej dla mieszkańców subregionu legnicko-głogowskiego (powiaty: głogowski, górowski, polkowicki, lubiński, legnicki, m. Legnica) – kwota 400.000 zł, po 200.000 zł rocznie (na subregion),
  • udostępnienie usług asystenckich, przerwy wytchnieniowej i regeneracyjnej dla mieszkańców subregionu jeleniogórskiego (powiaty: zgorzelecki, bolesławiecki, lubański, lwówecki, złotoryjski, jaworski, jeleniogórski, m. Jelenia Góra, kamiennogórski) – kwota 400.000 zł, po 200.000 zł rocznie (na subregion),
  • udostępnienie usług asystenckich, przerwy wytchnieniowej i regeneracyjnej dla mieszkańców subregionu wałbrzyskiego (powiaty: świdnicki, wałbrzyski, m. Wałbrzych, dzierżoniowski, ząbkowicki, kłodzki) – kwota 400.000 zł, po 200.000 zł rocznie (na subregion).
Maciej Fedorczuk / Wrocławskie Fakty

Komentarze

Zostaw swój komentarz