6 stycznia po raz dziewiąty ulicami Barda przeszedł uroczysty Orszak Trzech Króli. Jak zwykle wzięło w nim udział wiele mieszkańców gminy Bardo i gości!

Podobnie jak to miało miejsce w ubiegłych latach, pochód był podzielony na kontynenty, każdy z uczestników na początku otrzymał tradycyjną koronę, przyporządkowującą go do danej części naszego świata. I tym razem, cała oprawa została pięknie przygotowana, było dużo kolęd, pastorałek i pieśni. Po części artystycznej przy ulicy Skalnej rozśpiewany korowód tradycyjnie przeszedł ulicami miasta, kierując się tak jak w u biegłym roku, pod magistrat.

Po drodze zgodnie z tradycją ulicznych jasełek, zostały przedstawione sceny z Pisma Świętego, nawiązujące do naszych tradycji bożonarodzeniowych. Było więc kuszenie przez diabła, który chciał odwieść zebranych od udania się do Betlejem, wędrowanie z Trzema Królami, przestraszenie przez Heroda oraz wspólne kolędowanie.

Finał Orszaku był w bardzkiej bazylice, gdzie zebrani, najpierw oglądali, pokłon Trzech Króli dla Świętej Rodziny i złożenie darów Jezusowi a następnie wysłuchali ponad godzinnego koncertu, który na wszystkich zrobił ogromne wrażenie. Koncert został podzielony na trzy części. Można było posłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu, najpierw kwartetu w składzie: Julia Topolanek – śpiew i skrzypce, Bartłomiej Pacan – śpiew i wiolonczela, Adam Szczepański – śpiew i pianino oraz Tomasz Wolbisz – gitara. Następnie wystąpił zespół pokoleniowy „Przełomiacy” w którym występują nie tylko dorośli, ale także młodzież i dzieci. Tą częścią występu pokierował Paweł Muzzy Mikosz (gitara basowa i kontrabas) oraz zagrali Martyna Orzechowska (skrzypce), Zuzanna Denys (skrzypce), Anna Witlake (skrzypce) oraz Witold Matus (akordeon). Warto wspomnieć, że stroną artystyczną grupy zajmuję się Mirosława Kieloch. W trzeciej części koncertu ponownie wystąpiła kapela Przełomiacy oraz jej przyjaciele. Koncert poprowadziła Magdalena Topolanek.

Burmistrz Krzysztof Żegański był pod ogromnym wrażeniem tak wspaniałego wydarzenia artystycznego. Na zakończenie koncertu w swoim krótkim przemówieniu podziękował wszystkim organizatorom Orszaku, przybyłym gościom i mieszkańcom Barda. Po tym, wszyscy artyści wspólnie jeszcze raz zaśpiewali i zagrali dla zgromadzonych osób. Licznie zgromadzona publiczność długo oklaskiwała wspaniałych wykonawców.

Poprzez: bardo.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz