Do jednej z mieszkanek gminy Ziębice zadzwonił mężczyzna i powiedział, że jest policjantem, który rozpracowuje grupę włamująca się na konta.

Kontynuując rozmowę zasugerował kobiecie, że pieniądze na koncie bankowym mogą być zagrożone, ale jak poda login i hasło do konta, to on te pieniądze zabezpieczy. Nakazał jej ponadto, aby poszła do banku. W drodze do placówki bankowej kobieta otrzymała sms-a z kodem umożliwiającym przelew środków. Ten kod podała oszustowi. W tym momencie 69-latka straciła kilka tysięcy zł z gromadzonych na koncie.

Oszuści, którzy wyłudzają pieniądze od osób starszych zmieniają cały czas metody swojego działania. Podszywają się pod krewnych, pracowników różnego rodzaju instytucji, czy też funkcjonariuszy. Wykorzystują chęć udzielenia pomocy przez osoby starsze, w tym pomocy finansowej, krewnym „będącym w potrzebie”. Dlatego tak ważna jest ogólnie mówiąc zasada ograniczonego zaufania. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy.

Lepiej wyglądać na człowieka podejrzliwego niż stracić dorobek życia. Pamiętajmy także, aby nie udzielać przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich. Nie opowiadajmy nieznajomym o swoich planach życiowych, czy o członkach rodziny.

Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej ostatnio podszywają się też za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy.

Należy pamiętać, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują nikogo o prowadzonych przez siebie sprawach i nie żądają podania jakichkolwiek loginów i haseł do konta! NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji! O takiej próbie wyłudzenia danych należy bezwzględnie powiadomić Policję! Pamiętajmy, żeby połączenie z numerem 112 wykonać po wcześniejszym rozłączeniu się z oszustem, gdyż będąc połączonym i wybierając kolejny numer nadal rozmawiamy z tą samą osobą!!!

Oprócz działań prowadzonych przez Policję związanych z profilaktyką, a także zatrzymywaniem oszustów, ważną rolę odgrywają rodzina i przyjaciele seniorów, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami starszymi, narażonymi na tego typu przestępstwa. Rozmawiajmy z naszymi babciami i dziadkami. Udzielajmy im wsparcia w sytuacji zaistnienia takiego zdarzenia. Prośmy ich o kontakt z nami, gdy otrzymają telefon z prośbą o przekazanie pieniędzy.

Poprzez: KPP Ząbkowice Śląskie

Komentarze

Zostaw swój komentarz