Kompozytor muzyki chóralnej, kościelnej i teatralnej urodzony w 1817 r. w Braszowicach W Salzburgu był dyrygentem chóru i orkiestry miejscowej katedry, pierwszym dyrektorem Konserwatorium Muzycznego Mozarteum oraz założycielem i dyrygentem tamtejszego chóru męskiego Liedertafel – działającego do dzisiaj, jednego z lepszych zespołów w Europie. To Aloix Taux.

W jego dorobku kompozytorskim jest ponad 50 utworów na chór i orkiestrę oraz pieśni. Niektóre z nich są grywane do dzisiaj i właśnie ten dorobek kompozytorski był podstawą pomysłu zorganizowania wydarzenia artystycznego jego imienia w rodzinnych stronach maestro. Podobnie, jak w latach poprzednich, będziemy przeżywać estetyczne i duchowe święto, jakim jest Festiwal im. Alojzego Tauxa.

W sobotę i niedzielę – 12 i 13 października – w Kamieńcu Ząbkowickim – po raz pierwszy oraz w po raz piąty w Ząbkowicach Śląskich melomanów czeka prawdziwa uczta w postaci koncertów.

Na poniższych infografikach widoczny jest szczegółowy program tegorocznej edycji Festiwalu.

Przy okazji obu festiwalowych spotkań będzie można nabyć płytę CD z profesjonalnymi nagraniami dzieł Maestro. Piękne muzyczne brzmienia kreować będą artyści, dla których utwory Alojzego Tauxa stały się inspiracją.

Komentarze

Zostaw swój komentarz