Od dzisiaj działa nowa publiczna aplikacja, dzięki której możesz smartfonem potwierdzać swoją tożsamość. Możesz także sprawdzić tożsamość innej osoby.

Możesz to zrobić za pomocą darmowej aplikacji mObywatel na smartfon — wszędzie tam, gdzie do potwierdzenia tożsamości wystarczy dokument ze zdjęciem, na przykład na poczcie, w sklepie, punkcie usługowym. Nawet gdy masz stłuczkę lub podpisujesz z kimś umowę. Z aplikacji skorzystasz również w sklepach i punktach usługowych, które posługują się mWeryfikatorem. Pobierz aplikację i sprawdź, jak działa usługa mTożsamość.

Jak załatwić sprawę?

mObywatel to oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Jest bezpłatna. Dzięki niej masz szybki dostęp do elektronicznych dokumentów i usług.

Czym jest mTożsamość?

mTożsamość to usługa dostępna w rządowej aplikacji mobilnej mObywatel. Pobierzesz ją bezpłatnie na swój telefon. By ją aktywować, potrzebujesz profilu zaufanego — jeśli go nie maszzałóż online, a potem pobierz aplikację:

GOOGLE PLAY

APP STORE

Dzięki niej możesz potwierdzić swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie wystarczy:

 • okazać dokument ze zdjęciem oraz
 • nie trzeba mieć dowodu osobistego czy paszportu.

Na przykład na poczcie, siłowni, w sklepie, a także gdy wyrabiasz kartę lojalnościową lub korzystasz z usług medycznych czy hotelarskich.

Możesz też przekazać swoje dane innym użytkownikom aplikacji mObywatel – by potwierdzić swoją tożsamość. Dane możecie wymieniać wyłącznie jeśli macie aplikacje na smartfonach z tym samym systemem (na przykład Android – Android).

Dzięki mTożsamości możesz przekazać dane na przykład sprzedawcy usług czy recepcjoniście w przychodni. Obsługa klienta może je sprawdzić tradycyjnie (jak każdy inny dokument) lub w aplikacji mWeryfikator. Upoważniona osoba dzięki mWeryfikatorowi zobaczy na swoim smartfonie twoje:

 • imiona i nazwisko,
 • zdjęcie w niskiej rozdzielczości.

Może też sprawdzić ważność twojej mTożsamości.

Z jakich danych korzysta mTożsamość?

mTożsamość korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych:

 • imion, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL — czyli danych z rejestru PESEL,
 • zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument — czyli danych z Rejestru Dowodów Osobistych.

Te dane możesz w każdej chwili wyświetlić na ekranie swojego smartfona.

Przekazać komuś lub pobrać od kogoś — z telefonu na telefon — możesz tylko część tych danych:

 • imiona i nazwisko,
 • zdjęcie w niskiej rozdzielczości,
 • numer dowodu oraz informację, kto go wydał.

Jeśli twoją tożsamość sprawdza osoba korzystająca z aplikacji mWeryfikator, możesz udostępnić jej wyłącznie swoje imiona i nazwisko oraz zdjęcie w niskiej rozdzielczości. Więcej informacji o bezpieczeństwie i wiarygodności danych w mTożsamości znajdziesz w sekcji Bezpieczeństwo i wiarygodność danych.

Kto może korzystać z mTożsamości?

Każdy, kto jest pełnoletni i ma:

 • ważny dowód osobisty,
 • profil zaufany (eGo),
 • smartfon, wyposażony w Bluetooth i aparat fotograficzny, z systemem operacyjnym:
  • Android w wersji 6.0 lub nowszej,
  • iOS w wersji 11.0.3 lub nowszej (minimalny model telefonu to iPhone 5s),
 • aktywną aplikację mObywatel,
 • połączenie z internetem.

NIE MOŻESZ korzystać z mTożsamości, jeśli twój zwykły dowód jest nieważny — na przykład został zastrzeżony z powodu kradzieży.

Kiedy możesz korzystać z mTożsamości?

Dzięki mTożsamości sprawdzisz tożsamość i wymienisz się danymi bez spisywania, skanowania czy fotografowania dowodu osobistego. Wymieniać się danymi możesz tylko z innymi użytkownikami aplikacji mObywatel, których smartfon ma ten sam system operacyjny co twój. Jeśli na przykład ty masz iPhone’a, a inny użytkownik telefon z Androidem — nie wymienicie się danymi.

Swoją tożsamość potwierdzisz również w sklepach, klubach sportowych lub punktach usługowych, które korzystają z aplikacji mWeryfikator — obsługa może wyłącznie pobrać twoje dane, ale nie może ich zapisać. mWeryfikator nie pozwoli też zrobić zrzutu ekranu z twoimi danymi.

mTożsamość możesz potwierdzić wszędzie tam, gdzie proszą cię o dokument ze zdjęciem. Jednak ta usługa nie zastępuje dowodu osobistego.

Co zrobić, jeśli chcesz:

pobrać aplikację mObywatel na smartfon

pokazać swoje dane na smartfonie

potwierdzić tożsamość w sklepie, klubie sportowym czy punkcie usługowym

sprawdzić i pobrać dane drugiej osoby

przekazać swoje dane drugiej osobie

zarządzać danymi w mTożsamości

skorzystać z pomocy technicznej

Ile zapłacisz?

Aplikacja jest bezpłatna. Zapłacisz jedynie za korzystanie z internetu lub połączenia telefoniczne — według taryfy operatora, z którego usług korzystasz na swoim smartfonie.

Bezpieczeństwo i wiarygodność danych w mTożsamości

Ze względów bezpieczeństwa dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajesz go przy aktywacji aplikacji — jest przypisany do ciebie i twojego telefonu.

Nawet jeśli zgubisz telefon, dane nadal są bezpieczne — chroni je nie tylko zaszyfrowany zapis, ale też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybierasz przy aktywacji aplikacji. Dodatkowo możesz całkowicie zastrzec wydany certyfikat:

 • w aplikacji na innym smartfonie (musisz ją pobrać na inny smartfon),
 • pod numerem (+42) 253 54 74 od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem świąt, w godzinach 7.00-18.00.

Niektóre urządzenia z funkcją Bluetooth są podatne na atak złośliwego oprogramowania — nazywa się to podatnością BlueBorne. Dlatego dane w aplikacji są zaszyfrowane tak, by były bezpieczne w każdej sytuacji. Aplikacja ponadto sprawdza, czy telefon jest podatny na taki atak. Jeśli twój telefon wymaga aktualizacji — zobaczysz takie zalecenie przy instalacji aplikacji. Jeśli producent systemu operacyjnego lub twojego telefonu wprowadził odpowiednią aktualizację, warto z niej skorzystać.

Wiarygodność danych innej osoby potwierdza status certyfikatu. Zobaczysz go podczas wymiany danych oraz w historii pobranych danych. Dodatkowo możesz sprawdzić, czy twój certyfikat online jest aktualny — aby to zrobić, wybierz odpowiednią ikonę, która wyświetla się wraz z danymi osoby.

Pamiętaj, że dane, które pobierasz od innego użytkownika za pomocą mTożsamości, podlegają przepisom o ochronie danych osobowych, dóbr osobistych i prywatności. To oznacza, że nie możesz ich na przykład publikować ani udostępniać innym osobom.

Elementy, które potwierdzają, że dane są wiarygodne, bezpieczne i aktualne:

Zgłoś utratę telefonu

Jeśli twój telefon zaginął lub został skradziony, zgłoś to dostawcy aplikacji. Zadzwoń pod numer (+42) 253 54 74 od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem świąt, w godzinach 7.00-18.00.

Dostawca unieważni wszystkie certyfikaty zabezpieczające dane w twoim telefonie. Dzięki temu nikt niepowołany nie będzie miał do nich dostępu.

Informacje dodatkowe

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa danych i działania mTożsamości znajdziesz w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Cyfryzacji w zakładce Publiczna aplikacja mobilna.

Poprzez: obywatel.gov.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz