25 maja 2019 r. odbyły się Konfrontacje Ratownicze organizowane przez Jerzego Piotrowskiego we współpracy z ząbkowickimi ratownikami medycznymi, gminą Ząbkowice Śląskie, OSP Olbrachcice, stowarzyszeniem Krewmaniacy oraz Komendą Powiatową Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich.

Zawody zostały podzielone na dwa etapy, pierwszy dla dzieci i młodzieży z ząbkowickich szkół, drugi natomiast dla Ochotniczych Straży Pożarnych z Powiatu Ząbkowickiego.

Oparzenia, porażenie prądem, potrącenie, opatrywanie ran – to zadania z którymi na ząbkowickim zamku musieli zmierzyć się najmłodsi uczestnicy zawodów z pierwszej pomocy. Dopełnieniem ich wiedzy praktycznej, był test wiedzy teoretycznej. We wszystkich konkurencjach sędziami byli ratownicy medyczni, którzy oceniali prawidłowość procesu udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą i niezwykłym opanowaniem.

W konfrontacjach wzięli udział uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Ziębicach, Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich, Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Ząbkowicach Śląskich, Szkoły Podstawowej nr 2 w Ząbkowicach Śląskich, Szkoły Podstawowej nr 3 z Ząbkowic Śląskich oraz młodzieżowa drużyna pożarnicza z Olbrachcic Wielkich.

Panel edukacyjny w Ząbkowickim Ośrodku Kultury prowadzony przez ratowników medycznych i policjantów z wydziału ruchu drogowego otworzyły zawody dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Do zawodów stanęły jednostki OSP Olbrachcice Wielkie, Brzeźnica, Tarnawa, Budzów. O 21:00 na zamku odbyła się odprawa załóg przed nocnymi zadaniami. Pierwsze zespoły wyruszyły do upozorowanych zdarzeń o 22:00. Wypadek motocyklisty, wybuch granatu, podtopienie, urazy wielonarządowe – to tylko niektóre zadań z jakimi musieli się zmagać strażacy ochotnicy przez całą noc. Po zakończeniu zadań praktycznych odbył się test wiedzy teoretycznej.

Wyniki konfrontacji OSP:

 1. OSP z Olbrachcic Wielkich
 2. OSP z Tarnowa
 3. OSP z Budzowa
 4. OSP z Brzeźnicy.

Wyniki konfrontacji dla szkół:

 • Szkoły ponadgimnazjalne:
 1. Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich
 2. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Ziębicach
 3. Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Ząbkowicach Śląskich
 4. Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich
 • Szkoły podstawowe – klasy VI-VIII:
 1. Szkoła Podstawowa nr 2 w Ząbkowicach Śląskich
 • Szkoły podstawowe – klasy I-III:
 1. Grupa I ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ząbkowicach Śląskich
 2. Grupa II ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ząbkowicach Śląskich
 • Młodzieżowe Drużyny OSP:
 1. MDP OSP Olbrachcice Wielkie

Komentarze

Zostaw swój komentarz