0

20 grudnia 2019 r., z inicjatywy Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ministra Michała Dworczyka odbyło się spotkanie konsultacyjne poświęcone budowie dróg ekspresowych S8 i S5. Obecni byli m.in. wicemarszałek Dolnego Śląska Grzegorz Macko, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski i senator Aleksander Szwed.

W konsultacjach wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli gmin i powiatów, które bezpośrednio zainteresowane są przebiegiem i statusem zaplanowanych tras. Jeszcze we wrześniu br. Rada Ministrów nowelizując rozporządzenie dotyczące sieci autostrad i dróg ekspresowych dopisała do oficjalnego wykazu budowę drogi S8 z Wrocławia do Kłodzka oraz drogi S5 łączącą Wrocław, Świdnicę, Wałbrzych i Bolków. Decyzję tę ogłosił wówczas poseł z regionu wałbrzyskiego Michał Dworczyk, o czym informowaliśmy w naszym portalu.

To historyczna decyzja dla naszego – wałbrzyskiego subregionu. Drogi ekspresowe otwierają komunikacyjnie nasz region znakomicie ułatwiając połączenia nie tylko dla mieszkańców, ale również dla turystów i inwestorów – powiedział 25 września 2019 – poseł na Sejm RP ziemi wałbrzyskiej Michał Dworczyk.

W spotkaniu, które odbyło się w ubiegły piątek w Marcinowicach, uczestniczyła także dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Lidia Markowska. Szczegółowo przedstawiła harmonogram zaplanowanych prac przygotowawczych Już w lutym 2020 r. odbędzie się posiedzenie Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (KOPI), na którym omówiony zostanie z kolei przebieg drogi S8. W przypadku drogi S5 kluczowy okaże się III kwartał przyszłego roku, na który zaplanowano wybór ostatecznego wariantu trasy.

O szczególnej wadze tych przedsięwzięć wspomniał także wicemarszałek województwa dolnośląskiego. Grzegorz Macko powołał się na szczegółowe pomiary techniczne wykonane na drogach krajowych DK35 i DK5. Bardzo się cieszę, że rząd Premiera Mateusza Morawieckiego podjął decyzję o budowie dróg ekspresowych do Kłodzka, Świdnicy i Wałbrzycha. Ta przełomowa decyzja spowoduje połączenie południa Dolnego Śląska z siecią dróg ekspresowych w całym kraju. Dzięki temu nasz region zyska nowy, potężny impuls rozwojowy – podsumował wicemarszałek Grzegorz Macko.

Komentarze

Zostaw swój komentarz