Czytamy wszystko, co publikują lokalne media. Każdego tygodnia w gazetach drukowanych i portalach internetowych szukamy dla Państwa tego, co warte przeczytania. To jest nasz absolutnie subiektywny przegląd prasy lokalnej. 

O poruszanym na naszym portalu temacie komunikacyjnego wykluczenia Ząbkowic na łamach „Wiadomości Powiatowych” (nr 7/20014) wypowiedziano się dość jednoznacznie.

Najbardziej zacofaną gałęzią w Ząbkowicach Śląskich jest komunikacja. Młodzież obalała mit, że wszyscy posiadają samochody, więc komunikacja zbiorowa jest niepotrzebna.

W tym samym tygodniku inny temat związany z komunikacją, który zresztą już przewinął się na naszym portalu.

Z uzasadnienia wyroku sądowego dość jednoznacznie można wywnioskować, że za stan nawierzchni ulicy Kolejowej odpowiedzialne są błędy projektowe. W związku z tym już wysłaliśmy wezwanie do projektanta i w najbliższych dniach przed Sądem Rejonowym w Dzierżoniowie odbędzie się sprawa sądowa – mówi burmistrz Marcin Orzeszek.

W „Euroregio Glacensis” (nr 8/2014) w wywiadzie udzielonym przez Marcina Orzeszka poznajemy opinię burmistrza w kwestii bezrobocia.

Pracujemy cały czas nad tym, aby utrzymać w naszej Gminie przychylny klimat dla osób chcących inwestować w tworzenie zakładów, a co za tym idzie nowych miejsc pracy. (…) Niebawem uruchamiamy Biuro Wsparcia Przedsiębiorczości, którego celem będzie udzielanie wszechstronnych informacji o sposobach i formie prowadzenia działalności gospodarczej oraz możliwościach wsparcia finansowego.

Z Ząbkowic przenosimy się do Ziębic, choć na łamach tego samego tygodnika. Tym razem burmistrz Antoni Herbowski porusza sprawy środowiska sportowego.

Chwalę sobie działalność Gminnej Rady Sportu. To takie ciało, które dokładnie analizuje sytuację i dzieli fundusze – podkreśla włodarz. Dało tyle, ile można było, zaś nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainteresowani poszukiwali dodatkowych pieniędzy w drodze sponsoringu czy jakichś dochodowych imprez.

Trzymając się „Euroregio Glacensis” trafiamy do Barda. Tamtejszy burmistrz Krzysztof Żegański zapowiada powstanie centrum nowoczesnej rekreacji, o czym nawiasem mówiąc informowaliśmy na naszym portalu.

W Bardzie powstaje centrum turystyki rowerowej, którego inwestorem jest osoba prywatna. Niedaleko od niego Włosi planują budowę hotelu wraz z kompleksem basenów kąpielowych – krytych i na wolnym powietrzu. Natomiast Gmina już przystępuje do realizacji zadań, które korespondują z prywatnymi przedsięwzięciami i same w sobie rozwijają bazę turystyczną i rekreacyjną, podnosząc tym samym atrakcyjność Gminy.

„Echo Tygodnia” (nr 7/2014) informuje o inwestycyjnym sukcesie samorządowców powiatowych.

Za ponad 9 mln zł udało się wykonać termomodernizację obiektów Powiatu Ząbkowickiego, na którą powiat pozyskał dofinasowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w wysokości 1/3 wartości projektu. (…) Projekt termomodernizacji obiektów powiatu ząbkowickiego ruszył w roku 2009.

Na łamach „Gazety Ząbkowickiej” (nr 22/2014) można poznać stanowisko magistratu wobec oczekiwań mieszkańców ul. Ogrodowej w Ząbkowicach.

Stan nawierzchni ulicy Ogrodowej jest znany Urzędowi Miejskiemu. Nie jest to odosobniony przypadek. W złym sanie są też inne ulice, które wymagają remontu. Mieszkańcy oraz radni Rady Miejskiej zgłaszali w Urzędzie Miejskim prośby podjęcia prac remontowych tej drogi – przyznaje Paweł Onyśków z Urzędu Miasta.

Portal „Doba.pl” pod datą 20.02.2014 mówi o problemie państwowej straży pożarnej, która szuka pieniędzy na pilny zakup urządzenia stosowanego w akcjach ratowniczych.

Wymiana sprężarki do ładowania butli powietrznych stosowanych w sprzęcie ochrony dróg oddechowych wykorzystywanym przez strażaków PSP i OSP podczas akcji ratowniczych i ćwiczeń jest uzasadniona i konieczna, gdyż nie można dopuścić do sytuacji, w której awaria może niebezpiecznie obniżyć gotowość Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, a także i jednostek OSP KSRG powiatu ząbkowickiego do prowadzenia podstawowych czynności podczas akcji ratowniczych.

„Express-miejski.pl” pod datą 18.02.2014 informuje o ważnym przedsięwzięciu ekologicznym w Bardzie.

Utworzenie PSZOK na terenie bardzkiej oczyszczalni ścieków jest najlepszym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym. Do punktu zostały zakupione już trzy pojemniki KP7, do których będą składowane odpady. W pierwszej kolejności nastawiamy się przede wszystkim na odbiór takich odpadów, jak gruz oraz inne budowlane, bo ich jest najwięcej – mówi Krzysztof Żegański.

Na prywatnym blogu o nazwie „Ostrym piórem” we wpisie z 17.02.2014 można przeczytać opinię o braku dyskusji wokół spraw ważnych dla Ząbkowic. Na ten temat obszernie pisaliśmy na naszym portalu.

Prywatnie, na kawce i ploteczkach można ponarzekać, jakie to chore, że chodniki budują, a miejsc pracy dalej nie ma. A później z uśmiechem pozuje się do zdjęcia, na którym zadowolony szef grodu Ząbkowice Śląskie otwiera nowo wyremontowaną drogę. Bo kto by się przejmował wyrażaniem własnych opinii? Ważne, że inni je mają, ja się tylko ewentualnie pod którąś podepnę, nieprawdaż? Moje narzekające wypociny zakończę tylko krótką, acz treściwą łacińską sentencją – Cogitationis poenam nemo patitur, czyli nikt nie podlega karze za swoje myśli. Może jednak czasem lepiej jest powiedzieć, co się ma do powiedzenia, a nie fałszywie uśmiechać się na zdjęciach z burmistrzem?

Wybraliśmy tylko to, co uważamy za warte szczególnej uwagi. Życząc udanego nowego tygodnia „ocenę powyższych faktów zostawiamy Państwu”.   

1 Komentarze

  1. […] nasz absolutnie subiektywny przegląd prasy lokalnej. Jak co tydzień Czytamy dla Państwa wszystko, co publikują lokalne media i wybieramy te informacje, które wg nas […]

Zostaw swój komentarz