Na początek tygodnia – dostarczamy Państwu fragmenty artykułów związanych z terenem powiatu ząbkowickiego, jakie ukazały się w minionych kilku dniach w gazetach i portalach internetowych. Do lokalnej subiektywnej „prasówki” dodajemy interesujące artykuły o tematyce samorządowej z mediów regionalnych lub ogólnopolskich.
Doba (11.10.2019) relacjonuje otwarcie nowego obiektu rekreacyjnego w Złotym Stoku.

10 października dokonano odbioru nowo wybudowanego placu zabaw wraz z siłownią zewnętrzną oraz ścieżką zdrowia przy ul. Wolności w Złotym Stoku, czyli na tzw. Humlu. Pochwalono się także nowym chodnikiem w newralgicznym miejscu, z którego mieszkańcy są bardzo zadowoleni. Na tzw. Humlu spotkali się przedstawiciele złotostockiego samorządu z burmistrz Grażyną Orczyk na czele, Tomasz Krzeszowiec – z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Karolina Ułomek – kierownik biura Lokalnej Grupy Działania Qwsi w Ziębicach, radni Rady Miejskiej, dzieci, młodzież oraz seniorzy, którzy będą korzystać z placu. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Qwsi” z dofinansowania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Koszt zadania wyniósł 481 290 zł dofinansowaniem w wysokości 190 890 zł. Choć sama realizacja zadania przebiegła bardzo sprawnie, to aby wyłonić wykonawcę musiano ogłosić aż pięć przetargów, gdyż oferty przewyższały kwotę przeznaczoną przez gminę na tę inwestycję.  Na placu zabaw zainstalowano zarówno standardowe urządzenia, jak i urządzenia innowacyjne niewystępujące na terenie powiatu ząbkowickiego: aeroskate oraz skysurf. Z myślą o użytkownikach w różnym wieku dodatkowo zainstalowano urządzania siłowni zewnętrznej oraz utworzono ścieżkę zdrowia. Całość placu została ogrodzona, zainstalowano monitoring. Jak mówiła burmistrz Grażyna Orczyk, gmina chce także zagospodarować stare boisko sportowe znajdujące się nieopodal, gdzie miałby powstać skatepark. Jest to jednak uzależnione od dofinansowania zewnętrznego. W ten sposób teren ten stałby się różnorodnym kompleksem sportowo-rekreacyjnym w Złotym Stoku. Następnie zebrani przemieścili się na ul. Działkowców, gdzie ukończono już inną, ale równie ważną dla społeczności Złotego Stoku inwestycję – budowę chodnika wraz z oświetleniem. Budowa 132 metrów chodnika z dwoma przejściami dla pieszych i oświetleniem była bardzo wyczekiwana przez mieszkańców, gdyż ulica, przy której został położony prowadzi do dwóch marketów i jest dosyć ruchliwa. Zadanie „Poprawa bezpieczeństwa pieszych poprzez budowę chodnika, przejść dla pieszych i oświetlenia przy ul. Działkowej w Złotym Stoku” otrzymało dofinansowanie w wysokości 150 000 złotych z Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej. Burmistrz Złotego Stoku podziękowała wicemarszałkowi Marcinowi Gwoździowi za przyznanie dotacji i postawienie przy naborze nacisku na bezpieczeństwo. W poprzednich latach, mimo dobrych ocen i niskiego dochodu na mieszkańca nie udawało się pozyskać środków na to zadanie.

Express Miejski (15.10.2019) opisuje wybudowanie nowych tras rowerowych w gminie Ziębice.

Prace nad budową ścieżek rowerowych typu singletrack w gminie Ziębice dobiegły końca. Oficjalne otwarcie nowych tras odbędzie się wiosną przyszłego roku. Zadanie zostało zrealizowane w ramach operacji pn. „Przebudowa ścieżek leśnych na ścieżki pieszo-rowerowe w gminie Ziębice”. Wykonawcą projektu była firma ARES z Trzebieszowic. W ramach projektu przebudowano część istniejących ścieżek leśnych na zrównoważone trasy rowerowe. Powstała w wyniku zadania sieć siedmiu tras, ma służyć turystom oraz mieszkańcom gminy i będzie udostępniona bezpłatnie. Ścieżki przebiegają przez atrakcyjne tereny leśne zlokalizowane w okolicy Ziębic, Skalic, Witostowic i Henrykowa. Całkowita wartość inwestycji to ponad 350 tys. zł, z czego 180 tys. zł. to dofinansowanie pozyskane przez gminę Ziębice za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania QWSI. Głównym celem projektu jest rozwój ruchu turystycznego oraz wzrost liczby osób korzystających ze szlaków turystycznych zlokalizowanych na obszarze gminy. Samorząd liczy, że ze względu na atrakcyjną infrastrukturę, która powstała w wyniku realizacji tej operacji, sieć nowych tras odwiedzą liczne grupy turystów uprawiających turystykę rowerową. We współpracy z gminą Strzelin, ziębicki magistrat ma w planach wydać wspólną mapę prezentującą wszystkie singletracki zlokalizowane na obszarze Wzgórz Strzelińskich. Szczególne podziękowania samorząd gminy składa Nadleśnictwu Henryków, które od początku wspiera działania w zakresie rozwoju i promocji turystyki w gminie. Oficjalnemu otwarciu tras będzie towarzyszył XIX Rekreacyjny Rajd Rowerowy inaugurujący sezon rowerowy 2020.

Przegląd Powiatowy (17.10.2019) informuje o oddaniu mieszkańcom nowych punktów aktywnego wypoczynku w gminie Ząbkowice Śląskie.

Gmina Ząbkowice Śląskie wzbogaciła się o dwie nowe Otwarte Strefy Aktywności. Powstały one w Parku Miejskim przy ul. Powstańców Warszawy (obok oczka wodnego) oraz w Stolcu (przy Zespole Przedszkolno-Szkolnym). Mieszkańcy mogą teraz skorzystać z wielu urządzeń pomagających zachować sprawność fizyczną, ale także ze stołów do tenisa stołowego czy stolików z szachownicami. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zdrowie i ogólnego rozwoju każdego z nas. Dlatego od początku mojej kadencji na terenie całej gminy m.in. stawiamy kolejne siłownie zewnętrzne, modernizujemy bazę sportową, budujemy kryty basen. Oddane dwie Otwarte Strefy Aktywności stwarzają nowe możliwości aktywności ruchowej dla Mieszkańców. – skomentował burmistrz Marcin Orzeszek. W tym tygodniu rozpoczęły się także prace związane z budową dwóch kolejnych siłowni zewnętrznych. Powstaną one w Sulisławicach oraz w Sieroszowie.

TV Sudecka (15.10.2019) udostępnia relację z imprezy integracyjnej dla seniorów w gminie Bardo.

Po raz pierwszy w Gminie Bardo zorganizowano Bal Seniora, obchodząc przy tym święto tych bardziej dojrzałych, ale duchem wciąż młodych. W bardzkim Centrum Kultury nie zabrakło występów artystycznych, jadła i napitku, ale przede wszystkim dobrej zabawy. Przypominamy, iż trwa akcja #bardzkisenior w ramach której wprowadzona została karta seniora uprawniająca do korzystania z ulg i rabatów przy zakupie usług, czy też uczestnictwa w imprezach kulturalnych. Każdy kto ukończył 60. rok otrzyma kartę po uprzednim wypełnieniu wniosku i złożeniu go w UM. Zachęcamy państwa również do udziału w gminnym programie aktywizacji seniorów.

Fort Spitzberg-Ostróg (19.10.2019) zamieszcza na Facebooku materiał TVP Wrocław na temat prac prowadzonych w fortach Srebrnej Góry.

Skarby, nieznane podziemia i …odbudowa Spitzbergu i Twierdzy Srebra Góra w krótkiej relacji TVP Wrocław.

Gazeta Ząbkowicka (2.10.2019) podejmuje nowy wątek z historii Ząbkowic Śląskich – tym razem kryminalny.

Kontynuując cykl ząbkowickich opowieści kryminalnych, zapoznamy się z potencjalną historią mobbingu sprzed ponad 80 lat. O tajemniczym samobójstwie niejakiego Fritza Müllera mówiły całe Ząbkowice, a sprawa dotarła nawet do Berlina. O wydarzeniach z 1932 r. pisze ząbkowicki historyk Kamil Pawłowski. Dziś nie trudno o informacje mówiące o samobójstwie. Prawie każdego dnia docierają do nas wiadomości mówiące o odebraniu sobie przez kogoś życia. Można sobie jednak wyobrazić, jak wielkie poruszenie mogły wywołać takie okoliczności ponad 80 lat temu. Był piękny i słoneczny maj, a Ząbkowice Śląskie, wówczas Frankenstein, powoli zalewały się zielenią i kwiatami. Nic nie wskazywało na to, że w tak pięknych okolicznościach przyrody, dzwonnik Fritz Müller odbierze sobie życie. Dotychczas pracował on jako dzwonnik w kościele ewangelickim (dziś kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Grunwaldzkiej). Jego ciało znaleziono na wieży kościelnej, gdzie do popełnienia samobójczego czynu posłużyć mu miał sznur i jedna z wielu belek, wchodzących w skład wewnętrznej konstrukcji wieży. W chwili śmierci miał on niecałe 36 lat. Wśród żywych pozostała jego żona i 6-letni wówczas syn. Według opinii biegłego lekarza Daerra, dodajmy członka miejscowej ewangelickiej rady parafialnej, Müller targnął się na swoje życie z powodu słabej kondycji psychicznej, uwarunkowanej rodzinnie. Lekarz wskazywał na patologiczne przykłady wśród najbliższych krewnych denata. Biorąc pod uwagę związki lekarza i parafii nie trudno przypuszczać, że opinia ta mogła być nie do końca bezstronna. Na fakt ten zwrócił również uwagę brat denata, Anton Müller, który za winnego śmierci Fritza wskazywał pastora Hanniga. Miał on wskazywać jakoby duchowny ewangelicki miał znęcać się psychicznie nad F. Müllerem, w wyniku czego ten targnął się na swoje życie. Sprawa trafiła oczywiście na rozkładówki miejscowych gazet, przynosząc ząbkowiczanom (czy aby innym od współczesnych?) temat do sąsiedzkich pogawędek i plotek. Pastor Hannig nie przyznawał się do zarzucanych mu przewinień, a sprawa trafiła na biurko biskupa Otto Zänkera do Wrocławia. Ten zaś poinformował o całym zdarzeniu Wyższą Radę Kościelną w Berlinie, gdzie do dziś zachowały się akta niniejszej sprawy. W piśmie z dnia 14 czerwca 1932 r. czytamy obszerne zeznania Antona Müllera, jak również wypowiedzi pastora Hanniga. Zapoznając się z całością ciężko oprzeć się wrażeniu przeinaczania pewnych faktów i wykorzystywania ich przez ząbkowickiego duchownego. Prawdopodobnie na nic jednak zdały się próby dojścia do prawdy przez brata samobójcy, gdyż akta sprawy urywają się, a sam Hannig piastował swój urząd aż do śmierci w 1942 roku w wieku 56 lat. Czy mieliśmy tu do czynienia ze sprawą mobbingu sprzed ponad 80 lat? Czy Müller rzeczywiście cierpiał na pewnego rodzaju zaburzenia psychiczne? A może faktycznie stał się on ofiarą, której śmierć do dziś nie doczekała się zadośćuczynienia?

Miasto 2077 (6.10.2019) publikuje tekst opisujący budowę nowoczesnego parku w centrum pewnego miasta w… Wietnamie.

Nowoczesne parki nie są tylko specjalnością bogatych miast. Także te na dorobku stać na poważne inwestycje w tereny zielone. Oto jeden z najciekawszych projektów powstaje w wietnamskim Ho Chi Minh (dawny Sajgon). Tutaj 16-hektarowy Park Centralny tworzy się w miejscu pierwszego dworca kolejowego w Azji Południowo-Wschodniej. Projekt przedstawiony przez Laboratory for Vision Architecture (LAVA) oraz australijskie Aspect Studios ma być hołdem dla przemysłowego dziedzictwa tego miejsca z chodnikami nałożonymi na XIX-wieczne tory kolejowe. Zastąpi i rozbuduje istniejący tu Park 23 września. Będzie to znacznie bardziej funkcjonalne miejsce, w którym znajdą się ogrody rzeźb, galerie sztuki na świeżym powietrzu, obiekty wodne, pawilony muzyczne i teatralne, skate parki, strefy sportowe oraz place zabaw. Park Centralny to jednak nie tylko odniesienia historyczne, ale także wybieg ku zrównoważonej nowoczesności – umieszczone pośród zieleni futurystyczne struktury kształtem nawiązujące do rozłożystych „drzew” i „krzewów”. Pojawią się tu trzy rodzaje takich przyjaznych dla środowiska konstrukcji. „Drzewa oczyszczające wodę” będą zbierać deszczówkę, by wykorzystać ją do nawadniania parku, zasilania fontann oraz hydrantów przeciwpożarowych. „Drzewa wentylacyjne” będą przeciwdziałać efektowi miejskich wyspy ciepła i wytwarzać świeże powietrze, a „drzewa słoneczne” uzbrojone zostały w ustawione pod odpowiednim kątem panele słoneczne do generowania energii odnawialnej wykorzystywanej do zasilania stacji ładujących, ekranów informacyjnych oraz systemu Wi-Fi działającego w parku.

Gdyby w lokalnych mediach został pominięty jakiś ważny temat – prosimy o kontakt z nami – poprzez E-MAIL: info@zabkowice4you.pl – zajmiemy się sprawą, o której do nas napiszesz.

Komentarze

Zostaw swój komentarz