Zespół „Wiolinek” obchodził jubileusz 10-lecia istnienia. Uroczystość urodzinowa zgromadziła wielu gości, fanów i sympatyków zespołu.

Zespół liczy obecnie ponad 40 osób, a relacje członków są bardzo rodzinne. To wszystko przełożyło się na wspaniałą atmosferę sobotniego wieczoru. Jak przystało na urodziny zespołu, wieczór pełen był wielu akcentów muzycznych, które pod okiem prowadzącej Ani Bartkiewicz-Czaja przygotowane zostały specjalnie na tę okazję. Liczne występy, wspomnienia w postaci zdjęć i nagrań towarzyszyły wszystkim do późnego wieczoru.

Na sobotnią uroczystość przybyli m.in.: burmistrz Barda Krzysztof Żegański, starosta ząbkowicki Roman Fester, przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Strzelec oraz ojciec proboszcz bardzkiej parafii Mirosław Grakowicz. Życzeniom i gratulacjom nie było końca. Dziesięcioletni dorobek „Wiolinka” jest niezwykle imponujący, stąd tak duża ilość pozytywnych życzeń na przyszłość. Gratulujemy wspaniałego jubileuszu i życzymy wielu sukcesów w przyszłości.

 

  • Zespół WIOLINEK, aktualnie funkcjonujący przy Centrum Kultury i Bibliotece w Bardzie, powstał w marcu 2009 r. Jest to zespół wielopokoleniowy, który w swoim repertuarze ma szeroką gamę pieśni ludowych, patriotycznych, religijnych, chóralnych oraz piosenki rozrywkowe. W czasie 10 lat działalności zespołu przewinęło się przezeń około 80 osób, a licząc obecny skład – to około 120 osób. W połowie 2017 r. część wykonawców odeszła z zespołu „Wiolinek” i utworzyła grupę o nazwie „Przełomiacy”.
  • Zespół miał okazje trzykrotnie występować na scenie Opery Wrocławskiej podczas trzech edycji Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska, gdzie spotkał się z uznaniem i wysoką oceną poziomu artystycznego. Z repertuarem ludowym zespół występował również kilkakrotnie w Czechach, w Wojsławicach podczas przeglądu zespołów folklorystycznych im. ks. Jana Dzierżonia, w Kazimierzu Dolnym podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, a także w wielu pobliskich miejscowościach.
  • Grupa swym śpiewem wzbogaca różnorodne uroczystości okolicznościowe na terenie gminy Bardo – na przykład: Dzień Sybiraka, Dzień Seniora, rocznice zsyłki na Sybir, Dzień Kobiet, Orszak Trzech Króli. Zespół występował z koncertami kolęd m. in. w Bardzie, w Brzeźnicy, w Wambierzycach, podczas prezentacji stołów wigilijnych we Wrocławiu, w Ciepłowodach, w Stoszowicach, w Kłodzku i w Świdnicy. Koncerty patriotyczne m.in. w: Złotym Stoku, Niemczy, Radkowie, Stoszowicach. Koncerty wielkopostne oraz redemptorystowska, śpiewana droga krzyżowa pt. „Ślad losu”, wybrzmiały w kościołach Ząbkowic Śląskich, Kudowy, Dusznik, Wambierzyc, Głogowa, w Brzeźnicy oraz tradycyjnie co roku w bardzkiej bazylice. Zespół wielokrotnie brał udział w akcjach charytatywnych występując m.in. w Henrykowie, Polanicy, Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich.
  • W repertuarze zespołu znajdują się również pieśni ślubne, które stanowiły oprawę zaślubin m.in. kierowniczki zespołu oraz osób występujących w grupie – Alicji Rogowskiej, Alicji Haber, Joanny Manowity i Moniki Ilczyszyn. Już niebawem również na ślubie Natalii Kargol.
  • Zespół Wiolinek współpracował również z Marzeną Łukasik oraz Beatą i Dariuszem Szewczykami podczas różnych projektów teatralnych m.in.: „Pan tu nie stał” wystawianym kilka razy w Bardzie, ale również w Dusznikach; w projekcie „Marcowe migdały raz jeszcze”, przedstawieniu „Zakochani są wśród nas”, „W Betlejem przy drodze…”, „Bardo. Szopka” czy andrzejkowym wieczorze pidżamowym.
  • Współpraca ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich, koło Ząbkowice Śląskie i biblioteką w Brzeźnicy zaowocowała parokrotnym wystawieniem „Rzepki” J. Tuwima oraz parodii „Wesela” Wyspiańskiego podczas zorganizowanych przez zespół Andrzejek w 2017 r. Były również występy podczas Narodowego Czytania i Tygodnia Bibliotek. Przez kilka lat „Wiolinek” uczestniczył w organizowanych przez Koło Przyjaciół Biblioteki Pedagogicznej „Libra” koncertach tematycznych w Ząbkowicach.
  • Programy słowno – muzyczne grupy były kilkakrotnie transmitowane przez Tv Trwam oraz Radio Maryja. W listopadzie 2012 roku, najmłodsi reprezentanci zespołu „Wiolinek” zdobyli II miejsce podczas III Przeglądu Piosenki Filmowej i Musicalowej we Wrocławiu. W czerwcu 2013 r. zespół, już w pełnym składzie, wystąpił podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki w Letohradzie.
  • „Wiolinek” brał udział we wrocławskich eliminacjach do Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W styczniu 2017 r. „Wiolinek” zajął I miejsce podczas I Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Złotym Stoku a rok później lokatę tę obronił. W styczniu bieżącego roku „Mały Wiolinek” zajął II miejsce podczas III Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Złotym Stoku w kategorii zespołów śpiewaczych, a grupa dorosłych I miejsce w kategorii chórów. W listopadzie 2018 r. zespół zajął II miejsce podczas III Przeglądu piosnki patriotycznej „Tu jest moje miejsce” odbywającego się w Stoszowicach, a w czerwcu bieżącego roku brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach na Litwie, co było dla członków zespołu ogromnym przeżyciem z jednej strony, a z drugiej cennym doświadczeniem i muzycznym ucztą duchową. Dla grupy „Wiolinek” charakterystyczne od lat jest przygotowywanie opraw muzycznych Mszy św. w bazylice w Bardzie podczas uroczystości kościelnych i państwowych.
  • Od paru lat w repertuarze zespołu znajdują się piosenki rozrywkowe z lat 60., 70., 80., co przydaje grupie ogromnego poklasku. Taki repertuar prezentowaliśmy m.in. podczas targów senioralnych, Targów Junior – Senior oraz Targów Ogrodniczych w Kłodzku, podczas „Pożegnania lata z Marianną Orańską” w Kamieńcu Ząbkowickim, podczas dożynek w Suszce, na terenie gminy Bardo oraz podczas Dni Zielonej Góry we wrześniu tego roku. W 2017 r. „Wiolinek” zorganizował w Brzeźnicy zabawę sylwestrową. Dochód z niej został przeznaczony za zakup nowych strojów, garderoby zarówno dla dorosłych, jak dzieci występujących w grupie.
Poprzez: bardo.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz