Zmarł senator okręgu wałbrzyskiego Wiesław Kilian. Urodził się w Ząbkowicach Śląskich, a jego rodzinnym gniazdem były Ożary w gminie Kamieniec Ząbkowicki.

Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Reprezentując Akcję Wyborczą Solidarność w latach 1998 – 2002 był radnym Miasta Wrocławia, później od 2001 do 2002 był członkiem zarządu miasta. Przez szereg lat pracował na stanowiskach urzędniczych w administracji samorządowej.  

W 2005 uzyskał mandat posła z okręgu wrocławskiego liczbą 7524 głosów startując z listy z listy Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach parlamentarnych w 2007 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję, a w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 o mandat deputowanego. W 2010 r. objął mandat posła VI kadencji w miejsce Aleksandry Natalli-Świat, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Tego samego roku został wykluczony z PiS po tym, jak w kampanii samorządowej wsparł kandydata PO na prezydenta Wrocławia. Przystąpił wtedy do nowo utworzonego klubu parlamentarnego stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza. W 2011 przyjął propozycją kandydowania z ramienia Platformy Obywatelskiej do Senatu i następnie został członkiem klubu parlamentarnego PO, gdy po wyborach uzyskał mandat senatorski w okręgu wałbrzyskim jako kandydat bezpartyjny z poparciem tej partii. Reelekcję uzyskał w 2015 r. zwiększając poziom poparcia wyborczego. W Senacie VIII kadencji był członkiem komisji: Obrony Narodowej, Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

W jednym z wywiadów tak powiedział o swoim rodowodzie: Wieś to mój żywioł. Pochodzę ze wsi leżącej w byłym województwie wałbrzyskim, tam spędziłem swoją młodość w wieku szkolnym, tam postawiłem swój dom i tam spędzę resztę życia na emeryturze. Znam pracę rolnika i ją bardzo cenię. Moją nową pasją jest winnica, którą niedawno założyłem w Ożarach w pobliżu mojego wiejskiego domu. Z niecierpliwością czekam na pierwszy łyk wina z moich winogron. Jestem głęboko wierzącym katolikiem, tak zresztą jak i cała moja rodzina. Wiara daje mi siłę w podejmowaniu trudnych decyzji, a tych w polityce nie brakuje. Daje mi możliwość dystansu do wielu przyziemnych problemów, daje mi wewnętrzny spokój.

Wiesław Kilian, po krótkiej i ciężkiej chorobie, zmarł 15 marca 2019 r. w szpitalu w Warszawie. Miał 67 lat. Cześć jego pamięci!

Komentarze

Zostaw swój komentarz