Oczekiwana od co najmniej kilkunastu lat, obiecywana przez polityków w kolejnych kampaniach wyborczych – droga ekspresowa „S8” – ma się stać faktem w przewidywalnym czasie. Najpierw jednak musi zostać zaprojektowana. Ten etap odbywa się z udziałem mieszkańców obszarów, przez które może przechodzić nowa trasa. Podczas wczorajszych konsultacji z mieszkańcami gminy Ząbkowice Śląskie największe zaniepokojenie wzbudziła kwestia odległości drogi od już stojących lub budowanych domów jednorodzinnych, szczególnie w obrębie wsi Jaworek.

Trwają społeczne konsultacje, które zapowiadaliśmy. Planiści pracują nad tym by sporządzić program funkcjonalno-użytkowy spełniający oczekiwania społeczne, szanujący uwarunkowania środowiskowe, ustalający parametrach techniczne i pozwalający szacować koszt realizacji budowy arterii od Magnic, przez powiat ząbkowicki do Kłodzka. Na terenie powiatu ząbkowickiego S8 miałaby się zaczynać na wysokości wsi Koźmice (gmina Ciepłowody), następnie przechodzić przez obszar gmin Ząbkowice Śląskie i Bardo (gdzie pojawia się wariant ułożenia drogi w granicach gminy Złoty Stok).

Przebieg ten widać na poniższej grafice, gdzie wskazane są również warianty planu budowy S8.

Wczoraj odbyło się spotkanie konsultacyjne w Ząbkowicach Śląskich. Najpierw przez cały dzień można było rozmawiać z projektantami nad mapami przebiegu poszczególnych wariantów drogi. W godzinach popołudniowych zespół planistów (Jacobs Halcrow Group Polska) oraz przedstawiciele inwestora (czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad) przedstawili poszczególne warianty planowanego przebiegu S8 przez gminę Ząbkowice Śląskie.

Na ekranie pojawiały się kolejne warianty i ich szczegółowy przebieg. Zainteresowani widzieli zarys drogi, planowane rozwiązania inżynierskie (mosty, wiadukty, kładki, węzły i miejsca obsługi podróżnych). Można też było wziąć ze sobą egzemplarz planu lokalizacyjnego projektowanej drogi. Planiści wyjaśniali każdy element planu w każdym z jego wariantów, odpowiadali na szczegółowe pytania. W trybie indywidualnym można też było uzyskać bardzo dokładną informację w zakresie odległości planowanej drogi od konkretnych nieruchomości.

Powyższy opis konsultacji nie byłby jednakże pełny, gdyby nie odnotować burzy emocji, jakie wywołała informacja o tym, że w niektórych przypadkach przebieg lub odległość planowanej drogi S8 lub związanych z nią instalacji od już istniejącej zabudowy mieszkaniowej czy terenów upraw rolnych oznacza – zdaniem mieszkańców – drastyczne pogorszenie warunków życia i pracy.

Największe kontrowersje wzbudziła bliskość korytarza drogi lub miejsc obsługi podróżnych (tzw. MOP-ów) od domków już wybudowanych lub będących w trakcie budowy na obszarze Jaworka i ul. Ziębickiej. Uczestnicy spotkania dopytywali projektantów o możliwości odsunięcia „korytarza wschodniego” od ich domostw, bo w niektórych przypadkach znajdą się one w odległości nawet ok. 100 m od S8. Hałas, spaliny, przecięcie pól, odcięcie niektórych dróg i ścieżek, to tylko niektóre z podnoszonych argumentów. Podobne reakcje dotyczyły „korytarza zachodniego”, który miałby przebiegać przez obręb Braszowic, Tarnowa, osiedla Pallotyńskiego, Zwróconej i Sulisławic.

Pojawiły się głosy z sali domagające się, aby stanowisko w sprawie zajął obecny na spotkaniu burmistrz Marcin Orzeszek. Włodarz usłyszał szereg cierpkich uwag i pytań dotyczących między innymi faktu, że prowadzi on sprzedaż działek pod budownictwo jednorodzinne nie informując, że przylegają one do „korytarza wschodniego” planowanej drogi S8.

Marcin Orzeszek zarzekał się, że podziela niezadowolenie mieszkańców i zadeklarował, iż gmina przekaże swoją opinię co do planów budowy S8. Nie odniósł się jednak do pytań o to jakie jest stanowisko jego i gminy w tej sprawie, ani też do ostrych pretensji osób, które kupiły już działki i budują domy, które po powstaniu S8 znajdą się w uciążliwym styku z arterią.

Już po spotkaniu, w mediach społecznościowych rozgorzała debata wokół tej właśnie problematyki. Pretensje kierowane do Marcina Orzeszka dotyczyły niedostatku informacji o spotkaniu, ale przede wszystkim potencjalnych skutków inwestycji. Pojawiły się też głosy zmartwionych tym, że S8 może nie powstać.

Poniżej kilka wybranych wpisów (zaciemniliśmy personalia z wyjątkiem osób publicznych).

Co do tego, że budowa drogi ekspresowej spinającej Wrocław z ziemią ząbkowicką i ziemią kłodzką, jest najważniejszym projektem ze względu na szanse rozwojowe naszego subregionu, nikogo nie trzeba przekonywać. Statystyki wypadków drogowych są kropką nad „i” w kwestii pilnej potrzeby zaprojektowania i wybudowania arterii.

Klikając TUTAJ można pobrać komplet materiałów poglądowych (mapki i plany lokalizacyjne) dotyczące wszystkich odcinków projektowanej trasy, w tym odcinka „ząbkowickiego”. Można też pobrać formularz ankiety, której wypełnienie i przesłanie do inwestora umożliwi analizę oczekiwań i wniosków społecznych odnoszących się do inwestycji.

Wszelkie uwagi, opinie, ankiety są zbierane do 17 czerwca 2019 r. i można je doręczać pocztą czy osobiście na adres: GDDKiA Oddział Wrocław, ul. Powstańców Śląskich 186, 53-139 Wrocław, poprzez ePUAP lub pocztą elektroniczną na adres sekretariat.wroclaw@gddkia.gov.pl  

W powiecie ząbkowickim, po spotkaniach w Ciepłowodach i Ząbkowicach Śląskich, planowane są jeszcze konsultacje w:

  • Bardo – czwartek – 6 czerwca 2019 – Centrum Kultury i Promocji – dyżur konsultanta w godz. 10:00 – 16:00 / spotkanie otwarte o godz. 16:00,
  • Złoty Stok – wtorek – 11 czerwca 2019 – Centrum Kultury i Promocji – dyżur konsultanta w godz. 11:00 – 17:00 / spotkanie otwarte o godz. 17:00.

6 Komentarze

  1. O potencjalnym przebiegu drogi mówi się od 20 – 30 lat? Jak się działkę kupuje, zwłaszcza tanio to dobrze jednak pomyśleć o wszelkich możliwych konsekwencjach. Jak ktoś szuka sielankowego spokoju to mam działkę pod samym rezerwatem cisy. Płaska, słoneczna, zorientowana na południe, 25 arów, w pobliżu media, otwarty widok na góry. 75 tyś.

    1. Proszę o link ogłoszenia dotyczącego sprzedaży działki.

  2. Jak nie chcieli rozbudować drogi to robili strajki tak jak w Bardzie. Jak coś ruszyło i będą robić drogę to źle, bo za blisko domów. To nasze społeczeństwo to coraz głupsze się robi. Później jak zrobią daleko od Ząbkowic czy Barda to będzie im źle bo daleki dojazd i tak w kółko ?

  3. Nie da się zadowolić wszystkich… obecnie droga przecina Ząbkowice każdego dnia narażając ludzi którzy muszą przechodzić przez nią odprowadzajac dzieci do przedszkola czy szkoły i też jest blisko domów w niektórych przypadkach nawet bliżej niż te 100m sam osobiscie mieszkam od 20 lat w odleglosci 200m od niej i nikt sie nami nie martwi… ale najlepiej niech droga nie powstanie bo 5 domków jest za blisko czy też żaby nie będą miały jak przejść i niech dalej giną ludzie… niestety w obecnych czasach nie liczy sie dobro ogółu najważniejsze jest moje Ja…

  4. Jasne jeszcze niech powiedzą że na głowę ci nastraja ale to PiS to też się zgodzisz jeżeli ktoś wywalić 450 tyś na dom a nie mieszkanie za 120 to ma prawo wiedzieć jakie zagospodarowanie przestrzenne będzie cięciu

  5. […] w gminach w sprawie przebiegów wariantów trasy. Relacjonowaliśmy takie spotkania w Bardzie i Ząbkowicach Śląskich. Konsultacje te miały miejsce we wszystkich gminach objętych choćby jednym z wariantów […]

Zostaw swój komentarz