Przed nami kolejna edycja prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Efemerycznych „Konteksty”.

Główną artystką tegorocznej edycji będzie Natalia LL, która pokaże na wystawie „Zapisuję wydarzenia zwykłe” obok bardziej znanych prac, także te, nigdy nie prezentowane. W wydarzeniu uczestniczyć będą również tacy artyści jak: Izabela Gustowska, Alastair MacLennan, Andrea Saemann, Józef Robakowski, Judit Bodor i wielu innych.

Udział w festiwalu jest bezpłatny. Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Efemerycznych „Konteksty” jest Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ. Tegorocznemu wydarzeniu przyświecać będzie myśl Zdobywajmy wiedzę, uczmy szacunku dla tego co „już było” i szukajmy „innego”.

Sztuka współczesna wyrasta z tradycji tego, co stworzono w przeszłości, czerpie zeń i włącza się w jej kontinuum. Niejako obowiązkowo istnieje w artystach potrzeba tworzenia czegoś nowego, najchętniej przełomowego, nowych trendów, kierunków, jakości, ale czy jest to możliwe? Czy można stworzyć dzieło absolutnie oryginalne, poza kontekstem? A także czy poczucie nowości nie bierze się z braku znajomości historii sztuki? Czy nie wyważamy już otwartych drzwi? Czy nie nakładamy nowego kostiumu na wciąż to samo ciało? Z jednej strony to, co „już było” stanowi inspirację dla sztuki współczesnej, a z drugiej strony artyści poszukujący/eksperymentatorzy i awangardziści przeciwstawiają się tradycji? – mówi Małgorzata Sady, kurator festiwalu.

Wśród kilkudziesięciu artystów i gości z całego świata, znajdą się m. in. Natalia LL, Izabela Gustowska, Józef Robakowski, a.w., Adela Souckova, Agnieszka Rayzacher, Alastair MacLennan, Andrea Saemann, Anka Leśniak, Anna Tyczyńska, Brian Patterson, Chris Regn, Ewa Zarzycka, Francis THORBURN, Gillian Wylde, Helen Pritchard, Judit Bodor, Justyna Górowska, Magdalena Ujma, Mischa Twitchin, Paweł Korbus, Roddy Hunter, Siobhan Mullen, Vlasta Delimar, Wiera Meniok czy Zdzisław Piernik.

Tuż przed festiwalem, 21 – 25 lipca 2019 odbędą się warsztaty prowadzone przez Annę Tyczyńską, Ewę Zarzycką i Pawła Korbusa. Liderzy warsztatów to troje artystów – każde w innym wieku, o bardzo różnych doświadczeniach, wywodzący swoją sztukę z innych źródeł. Anna Tyczyńska znana jest z prowadzenia ekstremalnych i niekonwencjonalnych plenerów artystycznych – na co dzień kieruje pracownią rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Paweł Korbus – artysta freelancer, od lat prowadzi różnorodne warsztaty intermedialne i warsztaty ekspresji, pracuje z przestrzenią i ciałem.  Ewa Zarzycka to artystka sztuki performance, jej medium to przede wszystkim słowo. Wykłada performance i prowadzi pracownię otwartą – wykłady gościnne. Celem tych warsztatów jest podniesienie poziomu świadomości sztuki oraz zdobycie nowych doświadczeń z obszaru sztuki i w kontekście sztuki.

Sokołowsko to niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku, oddalona 15 km od Wałbrzycha. Odkryta na nowo przez Fundację In Situ, która tchnęła w tę miejscowość drugie życie tworząc tam Laboratorium Kultury. Mekka dla artystów z całego świata, miejsce festiwali, wystaw, projekcji, pokazów i spotkań poświęconych sztuce współczesnej, filmowi i muzyce eksperymentalnej.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Efemerycznych „Konteksty” – 25 – 28.07.2019 – Sokołowsko – program TUTAJ 

 

Komentarze

Zostaw swój komentarz