Wybitny organista z Watykanu Juan Paradell Solé zagrał tydzień temu kolejny koncert tegorocznej edycji Międzynarodowego Forum Muzycznego. Na zakończenie serii letnich koncertów prof. Andrzej Chorosiński został wyróżniony honorowym obywatelstwem Barda. Gośćmi tego wieczoru byli mieszkańcy miasta Romanow na Ukrainie.

Ostatnie spotkanie z muzyką organową w ramach tegorocznego bardzkiego lata organowego wypełniła muzyka w wykonaniu wirtuoza z Watykanu. Początek koncertu transmitowaliśmy w naszym serwisie #dzieje_się_teraz

https://www.facebook.com/zabkowice4you/videos/544741045947374/

 

Juan Paradell Solé jest tytularnym organistą Papieskiej Kaplicy Muzycznej „Sistina”. Regularnie gra w trakcie celebracji liturgicznych Papieża w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie. Jest także pierwszym emerytowanym organistą Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. Urodził się Hiszpanii, gdzie rozpoczął studia muzyczne z gregoriańskim pianistą P. Albertem Foixem. Przez kilka lat był członkiem chóru „Pueri Cantores”, kształcąc się przy tym z polifonii i chorału gregoriańskiego. Uczęszczał na regularne kursy w Konserwatorium Gran Teatro del Liceo w Barcelonie. Studia organistowskie odbył w Montserrat Torrent w Barcelonie. Od 1973 r. stale przebywa w Rzymie, gdzie kontynuował studia gry na organach, fortepianie oraz kompozycję. Doskonalił się ponadto przez trzy lata w konserwatorium w Würzburgu. Intensywnie koncertuje w wielu krajach Europy, Rosji, Syrii, Serbii i Ameryce Południowej. Uczestniczył w ważnych międzynarodowych festiwalach organowych. Jego repertuar obejmuje muzykę od dawnego repertuaru po muzykę współczesną, ze szczególnym zainteresowaniem francuskim repertuarem symfonicznym i hiszpańską muzyką wszech czasów. I właśnie taki – raczej nieznany polskim słuchaczom – repertuar zagrał Juan Paradell Solé na organach Bazyliki Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny w Bardzie. Występ przyjęty był dużym aplauzem, choć niewątpliwie stylistyka brzmień i rytmów muzyki z Apeninów nie jest tak przystępny, jak klasyka europejska, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni.

Po koncercie organowym miała miejsce podniosła ceremonia. Burmistrz Krzysztof Żegański wręczył tytuł Honorowego Obywatela Barda prof. Andrzejowi Chorosińskiemu – dyrektorowi Międzynarodowego Forum Muzycznego. Treść stosownej uchwały Rady Miejskiej Barda odczytał jej przewodniczący Andrzej Kardaś. Laudację wygłosił ojciec proboszcz Mirosław Grakowicz, który powiedział m.in.: „Zebraliśmy się tu dzisiaj wraz z naszym przyjacielem prof. Andrzejem Chorosińskim (już nie po raz pierwszy w ostatnich miesiącach). Tym razem jednak, aby wyrazić nie tylko swój podziw za jego wspaniałe występy, ale by dać świadectwo naszego uznania dla jego postawy artysty oraz przyjaciela Barda. Profesor Andrzej Chorosiński od lat organizuje koncerty organowe w naszej Bazylice w ramach Międzynarodowego Forum Muzycznego, ściągając do Barda najlepszych instrumentalistów zarówno z kraju jak i zagranicy, tworząc cykl koncertów pt. „Bardzkie Lato Organowe”, które cieszą się niezwykłą popularnością wśród koneserów tego gatunku”. Pan profesor dziękował za wyróżnienie i zaznaczył, iż czuje się członkiem społeczności Barda, a nawet parafianinem bardzkiej bazyliki. Zapewnił, że nadal będzie podejmował starania, aby koncerty w Bardzie wciąż były spotkaniami z muzyką wysokich lotów.

Szczególnym punktem zakończenia bardzkiego lata organowego 2018 było przemówienie Aleksandra Kondratiuka – przewodniczącego rady miasta Romanowo na Ukrainie. Wyraził on wdzięczność gospodarzom gminy Bardo za gościnę i nawiązanie partnerstwa pomiędzy Bardem i Romanowem. Wręczył również tradycyjne ukraińskie podarunki, w tym przepiękną haftowaną koszulę.

Komentarze

Zostaw swój komentarz