0

W ramach programu współpracy transgranicznej Polska – Czechy udało ponad 2 mln euro otrzyma wspólny projekt pod nazwą „Szlak Marianny Orańskiej ścieżką rozwoju gmin polsko-czeskiego pogranicza”. Partnerami projektu są trzy samorządy: Kamieniec Ząbkowicki, Złoty Stok – po stronie polskiej, a po stronie czeskiej Bílá Voda.

Jak poinformował na swoim fanpejdżu wójt Marcin Czerniec dla gminy Kamieniec Ząbkowicki przypadnie równowartość ok. 1, 3 mln euro. Według informacji włodarza w ramach tego projektu zostanie całościowo zrewitalizowana cała oficyna południowa pałacu Marianny Orańskiej od poziomu minus 2 aż po nowe pokrycie dachowe wraz z pełną rewitalizacją w środkowej części obiektu, tj. czterech pięter, gdzie na poziomie „0” ofertę dla turystów przybywających do nas wzmocni aneks usług gastronomicznych. Wykonane też zostaną wszystkie instalacje wodociągowe kanalizacyjne centralnego ogrzewania i elektryczna obiekcie wraz z oknami i drzwiami oraz renowacją całej elewacji zewnętrznej.

Jesienią ubiegłego roku, w trakcie podsumowania poprzedniego dużego cyklu rewitalizacji kompleksu pałacowo-parkowego, podano kwotę 7 mln zł, jako wartość prac wykonanych w 2018 r. Jak informowaliśmy w naszym portalu, było to możliwe dzięki dotacjom, jakie kamieniecki samorząd pozyskał na ten cel z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego oraz z urzędu marszałkowskiego województwa dolnośląskiego.

Wśród gmin, które znalazły się na liście rekomendacji jest również samorząd Barda wraz ze Złotym Stokiem i czeską gminą Žďárky na projekt pod nazwą „Rowerem przez Kłodzkie pogranicze”. Jednak w tym przypadku wsparcie wynoszące ponad 905 tys. euro jest przyznane warunkowo.

AKTUALIZACJA: 14.03.2019 – 10:00

Wśród beneficjentów tego samego polsko-czeskiego programu, o jakim mowa w naszej informacji są także Ząbkowice Śląskie. Gmina otrzyma 1 062 396,36 euro na realizację projektu pod nazwą „Śladami wspólnej średniowiecznej historii”. Partnerem po stronie czeskiej jest Stowarzyszenie dla Vízmburka – opiekujące się ruinami zamku położonego w pobliżu Havlovic w Kraju Kralowehradeckim.

Komentarze

Zostaw swój komentarz