Tydzień temu o godzinie 2:40 ząbkowickiej policji zgłoszono, że na zbiorniku Topola (gminie Kamieniec Ząbkowicki) topi się dwóch mężczyzn. Na miejsce zdarzenia niezwłocznie udał się patrol interwencyjny.

Po dotarciu do punktu, w którym doszło do fatalnych okoliczności, funkcjonariusze dowiedzieli się, że jeden z tonących mężczyzn został uratowany przez przebywającego na pontonie wędkarza. Drugi z mężczyzn nie wydostał się z wody. O godz. 5:20 druhowie Straży Pożarnej oraz ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wydobyli z wody ciało drugiego z mężczyzn.

Był nim 31-letni mieszkaniec powiatu kłodzkiego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że poślizgnął się on i wpadł do wody. Chcąc mu pomóc do wody wskoczył młodszy o rok kolega. Niestety nie był w stanie uratować nie umiejącego pływać mężczyzny. Jego zwłoki zabezpieczone do sekcji. Sprawdzono stan trzeźwości uratowanego 30-latka i stwierdzono, że miał 0,4 promila alkoholu w organizmie. Na miejscu pracowali policjanci pod nadzorem prokuratora. W najbliższych dniach mają być wyjaśnione okoliczności całego tragicznego zdarzenia.

Policja ponawia apel o zachowanie szczególnej ostrożności w kontakcie z wodą. Najważniejszy jest rozsądek, wyobraźnia i nieprzecenianie swoich możliwości. Pamiętajmy, że o nasze bezpieczeństwo musimy zadbać przede wszystkim sami. Wypoczywając nad wodą przestrzegajmy elementarnych zasad bezpieczeństwa. Tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek.

Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratowników. Nie bagatelizujmy wydanych przez nich ostrzeżeń. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Służby apelują, aby kąpać się wyłącznie w miejscach strzeżonych tam, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu. Do najczęstszych przyczyn utonięć należy bowiem właśnie alkohol, brawura i przecenianie własnych umiejętności.

Zwracajmy jednocześnie uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nad wodą, natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112. Nie próbujmy sami podejmować akcji poszukiwawczej, której powodzenie mogą zapewnić wyłącznie wyszkolone służby.

Poprzez: KPP Ząbkowice Śląskie

Komentarze

Zostaw swój komentarz