Wierni zebrali się w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, aby wspomnieć historyczne wydarzenie, jakim 60 lat wcześniej było przybycie do Barda Prymasa Polski ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystą liturgię z tej okazji sprawował przedwczoraj ordynariusz diecezji świdnickiej ks. biskup Ignacy Dec.

15 sierpnia 1959 r., uroczystości odpustowe w bardzkiego sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary celebrował kardynał Stefan Wyszyński – współcześnie kandydat na ołtarze Kościoła Katolickiego. Według szacunków w uroczystościach odpustowych w Bardzie wzięło udział ponad 100 tys. osób. W wygłoszonej 60 lat temu homilii, ks. Kardynał powiedział m.in.: Bardo usadowiło się na przełomie Nysy Kłodzkiej, tworząc południowe wrota do Polski. Tymi właśnie wrotami weszło do Polski chrześcijaństwo i u tych wrót Królowa Polski założyła jedną ze swych stolic, aby czuwać nad wiarą Narodu Polskiego. Dziwne były koleje naszego narodu. Maryja nigdy jednak o narodzie swoim nie zapomniała i gdy może najmniej o tym myślał, przygotowała mu na Ziemiach Zachodnich mieszkanie.

Ojciec proboszcz bardzkiej parafii Mirosław Grakowicz, na wstępie Mszy św. dwa dni temu, odczytał fragment „Zapisków”, w których ksiądz Prymas odnotował utrudnienia w dotarciu do Barda, jakimi były uporczywe kontrole komunistycznej służby bezpieczeństwa.

Sam Prymas Polski o cudownej figurce Madonny w Bardzie napisał później m.in.: To maleńka figurka (…) niezwykle miła w swym wyrazie.

Główny celebrans środowych uroczystości – ks. biskup zachęcał do modlitwy i przekonywał, by katolicy nie wstydzili się być ludźmi Maryi, podobnie jak czynił to Prymas Tysiąclecia oraz Papież Jan Paweł II, którzy bezgranicznie oddali swoje życie w ręce Królowej Polski.

Ordynariusz świdnicki podarował Matce Bożej Strażniczce Wiary ceremonialne szaty, które nałożono na cudowną figurkę Madonny. Sukienki są koloru purpurowego i zielonego zostały wykonane przez siostry Klaryski z Ząbkowic Śląskich (purpurowa) i Kłodzka (zielona). Dary te są wotum wdzięczności za 50-lecie kapłaństwa i 15-lecie posługi biskupiej ks. biskupa Ignacego Deca, który w lipcu br. obchodził 75 urodziny i w związku z tym zapowiedział złożenie rezygnacji na ręce Papieża Franciszka oraz przejście w stan spoczynku.

Z okazji 60. rocznicy pielgrzymki do Sanktuarium w Bardzie Sługi Bożego Ks. Stefana kard. Wyszyńskiego – Prymasa Polski, został wydany okolicznościowy folder. Jest on dostępny w bazylice i na furcie klasztornej ojców redemptorystów – kustoszów bardzkiej bazyliki.

foto: 
Gość Niedzielny Świdnica
Bazylika Mniejsza Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie – Facebook

Komentarze

Zostaw swój komentarz