Gmina Ząbkowice Śląskie wraz z partnerem projektowym Sdruzeni pro Vizmburk z.s rozpoczęła realizację projektu „Śladami wspólnej średniowiecznej historii”.

17 października 2019 roku w Havlovicach w Republice Czeskiej odbyło się kolejne spotkanie robocze partnerów projektu. W imieniu burmistrza Ząbkowic Śląskich Marcina Orzeszka udział w nim wziął zastępca Dariusz Małozięć oraz koordynator Marta Ptasińska. Oprócz przedstawicieli stowarzyszenia Sdružení pro Vízmburk, w spotkaniu uczestniczył starosta Havlovic Pavel Dvořáček.

Ustalono terminy wspólnych działań – pierwszy z nich to konferencja naukowa, która odbędzie się w 13 listopada br. w Havlovicach. Na konferencji Gmina Ząbkowice Śląskie zaprezentuje historię naszego zamku oraz zamierzenia projektu. Na wiosnę przyszłego roku u czeskiego partnera odbędzie się rekonstrukcja bitwy, podobna inscenizacja odbędzie się w Ząbkowicach Śląskich na rozpoczęcie sezonu 2021.

Do końca roku 2019 w obu obiektach rozpoczną się prace budowlane związane z udostępnieniem zamków do zwiedzania. Na zamku w Ząbkowicach Śląskich wykonana zostanie adaptacja wieży bramnej wraz z pomieszczeniami przyległymi na cele użytkowe, trasa turystyczna i pomieszczenia ekspozycyjne, aranżacja dziedzińca wraz odbudową podcienia przy wieży bramnej oraz poprowadzenie instalacji m.in. wod-kan przez pomieszczenia piwniczne skrzydła wschodniego. Przewidziana jest również wspólna ekspozycja polskiego i czeskiego zamku – w obu obiektach.

Powstanie również nowy produkt turystyczny w postaci atrakcyjnej ścieżki dydaktycznej. Rozpoczynać się ona będzie po czeskiej stronie na zamku Vízmburk, a kończyć po polskiej w Ząbkowicach Śląskich. Prowadzić będzie przez miejsca związane w przeszłości z wojnami husyckimi. Turyści poznają również inne, mniej znane, zabytkowe miejsca i miejscowości, które obecnie są mało odwiedzane.

Projekt „Śladami wspólnej średniowiecznej historii” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020, wartość całego projektu to 1 249 878,74 euro, a dofinansowanie do części Gminy Ząbkowice Śląskie wynosi 484 242,36 euro. Zakończenie projektu planowane jest na maj 2021.

1 Komentarze

  1. Mam tylko skromną nadzieję, e bez suporeksu, plastikowych okien i betonu !!! Chociaż patrząc na dotychczasowe “osiągnięcia” Gminy przy rewitalizacji ząbkowickiego renesansowego zamku to nadzieja raczej płonna.

Zostaw swój komentarz