0

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wczoraj wyniki pierwszego tegorocznego naboru na wnioski o dotacje na ratowanie obiektów zabytkowych.

Dwanaście aplikacji złożonych przez podmioty z powiatu ząbkowickiego uzyskało pozytywne oceny i zmieściło się w puli środków zarezerwowanych na rządowe wsparcie. Wartość tegorocznej pomocy ministerialnej, jaka spłynie na nasz teren jest znacznie większa, niż rok temu, gdy suma przyznanych dotacji – o czym pisaliśmy w naszym portalu – wyniosła nieco ponad 1,5 mln zł. W tym roku to kwota ponad 3,8 mln zł. Wykaz wszystkich przyznanych dotacji oraz wniosków ocenionych pozytywnie znajdziesz klikając TUTAJ.

Najwięcej, bo łącznie 1 690 000 zł trafi na teren gminy Ziębice. Fundacji Klasztor Księgi Henrykowskiej przyznano 1 000 000 zł na remont konserwatorski średniowiecznego mostu kamiennego. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wniebowzięcia NMP i Św. Jana Chrzciciela w Henrykowie na sfinalizowanie konserwacji Mauzoleum Piastów  w kościele pw. Wniebowzięcia NMP otrzyma 200 000 zł. Kolejnych 190 000 zł ta sama parafia uzyskała z przeznaczeniem na prace konserwatorskie i restauratorskie południowej i zachodniej elewacji wieży tej zabytkowej pocysterskiej świątyni. Natomiast Parafii pw. Św. Jerzego w Ziębicach przyznano 300 000 zł na remont i konserwacja północnej elewacji wieży i dwóch ścian korpusu Bazyliki św. Jerzego.

Na drugiej pozycji plasują się wnioski z gminy Kamieniec Ząbkowicki, gdzie łącznie trafi 1 100 000 zł. Tamtejszy samorząd otrzymał 500 000 zł na kontynuację ratowniczych prac konstrukcyjnych w części wschodniej dachu pałacu i baszty nr 3. Kolejne 500 000 zł gmina uzyskała na ratownicze prace konstrukcyjno-odtworzeniowe przy konstrukcji sklepień kaplicy pałacowej i reprezentacyjnej sali jadalni w części wschodniej pałacu. Poza tym Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Bartłomieja Apostoła w Byczeniu pozyskała 100 000 zł na prace konserwatorskie i restauratorskie barokowego ołtarza głównego w XVIII-wiecznym kościele pw. św. Marcina.

Na trzeciej pozycji znalazły się aplikacje złożone przez wnioskodawców z gminy Ząbkowice Śląskie – w sumie 600 000 zł. Parafia pw. św. Michała Archanioła w Sieroszowie otrzyma 400 000 zł  na ratunkowe prace budowlane w zakresie wzmocnienia posadowienia fundamentów kościół  filialnego w Stolcu. Fundacja Rezydencja Opatów Henrykowskich w Sieroszowie na odbudowa zarwanego dachu pałacu letniego opatów henrykowskich pozyskała 200 000 zł.

Czwarte miejsce zajmują wnioskodawcy z gminy Stoszowice – razem to kwota 290 000 zł. Twierdza Srebrna Góra Sp. z o.o. uzyskała 290 000 zł na remont i odbudowa poterny (etap II) w Bastionie Górnym oraz na kontynuację remontu w postaci izolacji przeciwwilgociowej korony (dachu) i odprowadzenie wód opadowych w forcie Donjon. Parafia pw. Św. Wawrzyńca zdobyła 50 000 zł na II etap konserwacji rzeźb Maryi z Dzieciątkiem, św. Augustyna, św. Ambrożego z ołtarza głównego. Natomiast Parafia pw. Św. Barbary w Stoszowicach na wykonanie drenażu wraz z odprowadzeniem wód deszczowych w kościele parafialnym zdobyła 40 000 zł.

Ostatnia pozyska to aplikacja z Parafii Nawiedzenia NMP w Bardzie – tam 100 000 zł zostanie przeznaczonych na III etap konserwacji barokowego ołtarza głównego (z 1715 r.) z cudowną figurą NMP Bardzkiej i obrazem M. Willmanna w tamtejszej Bazylice.

Komentarze

Zostaw swój komentarz