KULTURA

Powiedz mi to w twarz

0

Proszę nie patrz już tak. Oczy mówią mi to, czego nie powiedzą usta. I nie chcę toczyć wojny – serio. Mała nie… Dużo na mnie patrzysz, ale wciąż nie widzisz mnie. Niech ktoś popatrzy na mnie, jak na mnie, jak Ona wtedy. Ustami się przedstawiamy, oczami poznajemy. To nie to spojrzenie, choć tak piękne słowa. Muszę lecieć. Przepraszam – nie widzę Cię, młoda. Gdy patrzysz tak na mnie, łamiesz szyfr. Znów mówisz, że muszę być jak Ty. Jestem dziś jak skała. Nie rusza mnie nic. Jak twierdzę, dziś bronię siebie i… Powiedz mi to w twarz. Swój strach za rękę trzymam jak przyjaciela z dawnych lat. Za dobrze znam Go, by się bać. Powiedz mi to w twarz. Powiedz mi to w twarz. Tak bezimiennie rań i walcz. Bez złudzeń widzę świat. Za dobrze znam Go, by się bać… Powiedz mi to w twarz. O a a a a… Jak sztorm…

Zuza Jabłońska – jedna z najbardziej charakterystycznych artystek młodego pokolenia. Mimo 15 lat, dobrze wie czego chce i szturmem idzie po swoje. Dała się poznać jako najbardziej dojrzała uczestniczka The Voice Kids, a jej charakterystyczna barwa głosu i nieprzeciętne umiejętności wokalne zaprowadziły ją do finału. Chwile później wydała swój debiutancki singiel Sami, który doczekał się już kilka milionów odsłon na You Tube. Zuza prezentuje niebanalne podejście do popu. Zależało mi, żeby zarówno warstwa tekstowa jak i muzyczna niosły ze sobą pewną głębię pozostając jednocześnie muzyką, po którą sama chętnie bym sięgnęła – mówi młoda wokalistka. Jej koncerty to energetyczna dawka muzyki, w której inteligentny pop miesza się z rockiem, jazzem, r’n’b czy soulem. Towarzyszący jej muzycy to górna półka polskiej sceny muzycznej, którzy na swoim koncie mają współpracę z takimi artystami jak Apoligamia, czy Łona i Webber. Dla mnie najważniejsze jest to, żeby zawsze pozostać sobą i starać się iść własną drogą – mówi Zuza.

Zuza w trakcie swojego pierwszego występu w The Voice Kids opowiedziała o swojej chorobie. Dziewczyna od drugiej klasy szkoły podstawowej walczy z Zespołem Touretta. Jest to wrodzone zaburzenie neurologiczne, które charakteryzuje się przede wszystkim występowaniem licznych tików ruchowych i werbalnych, które w dużym stopniu utrudniają normalne funkcjonowanie na co dzień. Terapią dla Zuzy jest… śpiew, który sprawia, że widoczne gołym okiem objawy przestają istnieć, na czas występu.

W październiku ubiegłego roku Zuza Jabłońska zaprezentowała singiel „Powiedz mi to w twarz” nagrany wspólnie z Janem (rapowanie) oraz Silesem.  Utwór odnosi się nie tylko do problemów z codzienną komunikacją międzyludzką, ale też do zjawiska hejtu w internecie. Zuza mówi „nie” plotkowaniu, pomawianiu innych pod pozorem bezpiecznych form komunikacji, które nie wymagają konfrontacji twarzą w twarz – napisano w informacji prasowej prezentującej piosenkę. Ponad 14 mln wyświetleń intrygującego wizualnie klipu z piosenkę mówi samo za siebie.

W samo południe w każdą niedzielę i święta prezentujemy naszym Czytelnikom krótką refleksję nad tym, co ważne w życiu każdego z nas. 

Komentarze

Zostaw swój komentarz