Ministerstwo Sportu i Turystyki rozstrzygnęło nabór tegorocznej edycji programu budowy tzw. otwartych stref aktywności. 3 gminy w powiecie ząbkowickim dostały wsparcie na realizację 5 swoich inicjatyw. Rok temu z tego samego programu dotacje uzyskały na naszym terenie 2 zadania w 2 gminach.

Program prowadzony przez ministerstwo w ciągu dwóch lat pozwolił dofinansować budowę 2 950 obiektów na terenie całego kraju. Na ten cel resort przeznaczył blisko 105 mln zł. W 2019 r. wśród 883 beneficjentów, które w sumie zrealizują ponad 1400 otwartych stref aktywności, znalazły się trzy samorządy powiatu ząbkowickiego, gdzie powstanie pięć takich stref.

Beneficjentami programu OSA 2019 są:

  • 50 000 zł – gmina Stoszowice na budowę 1 otwartej strefy aktywności w wariancie rozszerzonym w Grodziszczu,
  • 50 000 zł – gmina Ząbkowice Śląskie na budowę 2 otwartych stref aktywności w wariancie podstawowym: w Parku Miejskim im. Sybiraków oraz we wsi Stolec,
  • 49 600 zł – gmina Ziębice na budowę 2 otwartych stref aktywności w wariancie podstawowym: na terenie po byłym kąpielisku w Henrykowie oraz przy świetlicy wiejskiej w Czerńczycach.

W ubiegłorocznym rozdaniu programu OSA, dotacje ministerialne otrzymały gminy Złoty Stok i Ziębice.

Rządowy program budowy Otwartych Stref Aktywności to ogólnodostępne plenerowe miejsca sportu, rekreacji i odpoczynku dla całych rodzin. W ich skład wchodzą: urządzenia siłowni zewnętrznej, sprawnościowy plac zabaw dla dzieci, strefa relaksu i gier, zagospodarowanie zieleni. Mają one sprzyjać integracji społecznej i są skierowane do różnych grup wiekowych.

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Sportu i Turystyki, OSA może być budowana w dwóch wariantach realizacyjnych. Wariant podstawowy zakłada instalację siłowni plenerowej i strefa relaksu – takie obiekty powstaną w gminach Ząbkowice Śląskie i Ziębice. Wariant rozszerzony, jaki będzie realizowany w gminie Stoszowice zakłada zainstalowanie siłowni plenerowej, strefa relaksu oraz sprawnościowego plac zabaw wraz z ogrodzeniem.

Komentarze

Zostaw swój komentarz