NSZZ Solidarność zdecydowała wczoraj o zawieszeniu strajku nauczycieli. Od dzisiaj do jutra plan lekcji jest realizowany w Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespole Szkół Zawodowych w Ząbkowicach Śląskich. Związek Nauczycielstwa Polskiego podtrzymuje strajk. Organizacja ta wystąpiła z sugestią unieważnienia egzaminów w gimnazjach oraz szkołach podstawowych i sygnalizuje możliwość sparaliżowania egzaminów maturalnych. W strajku oświatowym nie uczestniczy jedynie Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie oraz wszystkie placówki oświatowe w gminie Kamieniec Ząbkowicki.

Wczoraj ósmoklasiści wykazywali się wiedzą z zakresu języka ojczystego. Najpierw rozwiązywali zadania odnoszące się tekstów z arkusza, a w drugiej części pisali wypracowanie na wybrany temat związany z książką „Mały Książę”. Dzisiaj młodzież zdaje pisemny egzamin z matematyki, natomiast jutro czeka ich sprawdzian z języka obcego. Tak jak w odniesieniu do egzaminu gimnazjalnego wyniki będą podane 14 czerwca br. Wówczas absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów rozpoczną starania o miejsca w szkołach branżowych i średnich. Nie wiadomo jak miałby przebiegać nabór do tych szkół w sytuacji kontynuowania strajku przez nauczycieli, tym bardziej, że w roku szkolnym 2019/2020 będziemy mieć „kumulację” roczników. Po nowe miejsca edukacji ruszą bowiem absolwenci wygaszanych gimnazjów i ósmoklasiści.

Właśnie w szkołach średnich rośnie temperatura, bo dzisiaj mija termin klasyfikacji uczniów klas III w liceach i technikach. Dokonanie oceny przez rady pedagogiczne jest warunkiem dopuszczenia młodzieży do egzaminu dojrzałości. Ta decyzja należy do rad pedagogicznych, z których większość obecnie jest zamrożona udziałem w proteście płacowym organizowanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, w którym nadal biorą udział wszystkie placówki oświatowe w powiecie ząbkowickim. Dwie ząbkowickie szkoły zawiesiły akcję strajkową, aby móc sklasyfikować uczniów klas trzecich w związku ze zbliżającym się terminem matur. Frekwencja uczniów w obu szkołach jest dzisiaj znikoma.

Prezes ZNP Bronisław Broniarz skierował wniosek do prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Domaga się w nim rozważenia możliwości zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego rozporządzeń ministra edukacji narodowej, na mocy której w ubiegłym i bieżącym tygodniu udało się przeprowadzić egzaminy w gimnazjach i szkołach podstawowych mimo obstrukcji strajkowej.

Podważanie ważności egzaminów przez ZNP to nie koniec presji związkowców wywieranej na niestrajkujących nauczycieli oraz na rząd. W wypowiedziach medialnych szef ZNP nie stroni od dwuznacznych treści, które mogą oznaczać zamiar utrudnienia organizacji i przebiegu tegorocznych matur. Gdyby tak się stało, pod znakiem zapytania stanęłyby plany młodzieży dotyczące podjęcia studiów wyższych od października br. Egzamin dojrzałości w tym roku zaczyna się 6 maja i potrwa do 23 maja i będzie przeprowadzany w dwóch formułach.

AKTUALIZACJA: 16.04.2019 – 17:00

W związku z decyzją NSZZ Solidarność ze strajku czasowo wycofały się dwie szkoły podstawowe w gminie Ząbkowice Śląskie: Braszowice i Zwrócona. Zajęcia odbywały się dzisiaj w obu placówkach wg planu i tak będzie także jutro. Od czwartku zaczynają się ferie świąteczne i potrwają do wtorku włącznie.

Komentarze

Zostaw swój komentarz