Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Marii Kruszelnickiej, wspaniałego pedagoga, wychowawcy wielu pokoleń młodzieży.

Pani Profesor urodziła się 29 kwietnia 1920 roku w Kołomyi. W 1955 ukończyła w Warszawie Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Pracę zawodową podjęła jednak wcześniej i związała ją właśnie z Ząbkowicami Śląskimi. Od 1 września 1947 do 31 sierpnia 1948, a później od 1953 do 1977 uczyła w Zespole Szkół Budowlanych. Od 1952 do 1978 miejscem pracy Pani Profesor było Liceum Pedagogiczne dla Wychowawczyń Przedszkoli. W latach 1978-1982 zatrudniona została w Zespole Szkół Zawodowych, a następnie do 1985 w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Z Liceum Ogólnokształcącym w Ząbkowicach Śląskich nie rozstała się niemal do końca lat dziewięćdziesiątych.

Z zaangażowaniem uczyła muzyki, śpiewu, języka niemieckiego, prowadziła szkolny chór i organizowała działalność Spółdzielni Uczniowskiej. Pani Maria Kruszelnicka z powodzeniem przygotowywała uczniów do konkursów i olimpiad oraz do egzaminów dojrzałości. Poświęcała swój czas na organizowanie wycieczek i wyjazdów na spektakle teatralne, operowe i inne imprezy kulturalne.

Za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i społecznej Pani Profesor otrzymała odznaczenia i nagrody:

 • Odznakę XV-lecia Wyzwolenia Dolnego Śląska (1960),
 • Odznakę Tysiąclecia,
 • Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania (1973),
 • Odznakę Zasłużonego Działacza Ruchu Spółdzielczego (1974),
 • Złoty Krzyż Zasługi (1976),
 • Złotą Odznakę ZNP (1978),
 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1983).

Zapamiętamy Panią Profesor jako niezwykle energiczną, rzetelnie wykonującą swoje zadania, dbającą o etykę i godność zawodu nauczyciela. Bliskim Pani Marii Kruszelnickiej składamy szczere wyrazy współczucia.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy,

Absolwenci i Uczniowie

Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły

w Ząbkowicach Śląskich

3 Komentarze

 1. Niech bedzie Blogoslawiona jej Dusza i Spi w Wiecznym Ukojeniu. Dorzyla pieknego wieku.
  Wspolczucia dla Rodziny i Bliskich.

 2. Wspaniała pedagog i nauczyciel. Naprawdę podziwiam. Pamiętam lekcje w latach siedemdziesiątych w Liceum Zawodowym, było to jeszcze na Konopnickiej i Prusa przy Liceum Pedagogicznym.

 3. Serdeczne współczucie dla rodziny i bliskich.

Zostaw swój komentarz