KULTURA

Od wschodu słoneczka

0

Od wschodu słoneczka wicher dmucha. Do mojej najmilejszej ktoś tam puka. Nie pukajże do mnie, serce bije we mnie, bo mój najmilejszy siedzi przy mnie. Gdybyś ty, dziewczyno, była chora, to ja bym pojechał po doktora. Od wschodu słoneczka siadaj na kóniczka, bo moją najmilejszą boli głowiczka. A jak ja ci zagram na fujarce, to ja ci wyleczę twoje serce. Będziesz se śpiewała, będziesz tańcowała, moja najmilejsza, moja mała. Gdybyś mnie dziewczyno pokochała, to by Ci muzyczka zawsze grała. Grałyby skrzypeczki, grały kujaweczki dla mojej najmilejszej kochaneczki.

„Rokiczanka” to grupa pozytywnie zakręconych pasjonatów polskiej muzyki ludowej. Początki zespołu sięgają 2001 roku, kiedy to grupa przyjaciół z podlubelskiego Rokitna postanowiła na poważnie zająć się folklorem i pokazać światu, że „Polacy nie gęsi” i … swoją muzykę mają! Od tego czasu „Rokiczanka” z sukcesem oprowadza słuchaczy po magicznej krainie folkloru, pełnego spontaniczności, radości, ale również zadumy i nostalgii. Zespół jest muzycznym „tyglem” splatającym w sobie dwa różnorodne światy. Pierwszy z nich tworzą śpiewacy – miłośnicy kultury ludowej, poświęcający się bez reszty propagowaniu naszej polskiej tradycji. Drugi stanowią muzycy, którzy w doskonały sposób łączą instrumentalną wirtuozerię z tradycyjnymi melodiami muzyki ludowej. Wszystkich łączy wspólna pasja działania i tworzenia. Całość stanowi swoistą, muzyczną etno-perełkę, której brzmienie od lat wyróżnia się na polskiej scenie folklorystycznej. Miłość do tradycji, folkloru, ludowości oraz chęć przekazywania dalej wspólnego narodowego dziedzictwa sprawiła, iż Rokiczanka wkroczyła na swoją własną ścieżkę artystyczną. Utwory zespołu wypełnione autentycznymi dźwiękami dawnej wsi, pokazują, że polski folklor jest wciąż modny, rześki i wiecznie młody. Nowe brzmienie muzyki ludowej zyskuje coraz większą popularność fanów nie tylko w kraju, ale i za granicą. Barwne teledyski zespołu zostały odtworzone w serwisie YouTube ponad 20 milionów razy co jest najlepszym dowodem na to, że polski folklor tradycyjny jest wciąż słuchany, lubiany i ma się bardzo dobrze! Kolejny utwór, tchnący polską ludową energią to „Od wschodu słoneczka”. Teledysk jest w sieci od kilku dni i ma fantastyczny odbiór. Przekonajcie się sami.

W samo południe w każdą niedzielę i święta prezentujemy naszym Czytelnikom krótką refleksję nad tym, co ważne w życiu każdego z nas. 

Komentarze

Zostaw swój komentarz