0

Nowo otwarty jałownik na Fermie Starczów jest inwestycją, która pozwoli przede wszystkim na skoncentrowanie produkcji zwierzęcej w jednym miejscu – tak uzasadnia zrealizowane już przedsięwzięcie Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim szef tej firmy Wiktor Karol. Otwarcie wielkiej obory miało miejsce w ubiegłym tygodniu i oznacza, że spółka wchodzi na nowy etap rozwoju.  

Całość inwestycji została zrealizowana i sfinansowana wyłącznie przy wykorzystaniu środków własnych Spółki – jej wartość to ponad 3,3 mln zł. Prace nad budową nowego jałownika rozpoczęły się w 2016 r. Latem 2018 roku ruszyła budowa nowoczesnego obiektu. Budynek jałownika ma 1740 m.kw. powierzchni użytkowej, a dzięki nachyleniu połaci dachowych, wynoszącemu 35 stopni, uzyskano bardzo dobre parametry wentylacji. Będą w nim przebywały jałówki w wieku od 8 miesięcy, aż do czasu zacielenia.

Jak mówi prezes Wiktor Karol: dotychczas nasze bydło było rozlokowane w różnych oborach – w Kamieńcu Ząbkowickim, Dzbanowie, Niedźwiedziu a dawniej jeszcze w Ożarach i Stolcu. Powodowało to zbędny stres u zwierząt, związany z ich transportem w danym stadium rozwoju oraz generowało dodatkowe koszty związane z logistyką i utrzymaniem tych obiektów. Teraz to się radykalnie zmieni.

Przy budowie wzięto pod uwagę najnowsze rozwiązania stosowane w tego typu inwestycjach, co znacząco poprawi dobrostan zwierząt i usprawni pracę załogi kamienieckiego OHZ. Zainstalowano m.in. automatyczne zgarniacze obornika, które zapewniają odpowiedni poziom higieny. Natężenie światła jest regulowane w zależności od pory dnia, a wentylatory zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i zachowanie właściwej temperatury, szczególnie latem. Poidła posiadają system podgrzewania wody, dzięki czemu nawet zimą bydło ma zapewniony odpowiedni komfort życia.

Ponadto wykorzystano nowatorski system zamgławiania obory substancją zawierającą EMy (Efektywne Mikroorganizmy). Wpływają one głównie na zmniejszenie zawartości amoniaku w powietrzu, przez co redukują specyficzną woń towarzyszącą oborom oraz zwiększają higienę i dobrostan zwierząt. Dodatkowo bydło ma zapewniony dostęp do okólników. Nie jest to normą przy budowie budynków inwentarskich a zdecydowanie zwiększa możliwość ruchu, przez to też ułatwia wykrycie rui u danej jałówki, w czym również pomaga system monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego.

W uroczystości otwarcia nowego jałownika (2 października 2019) uczestniczyli pracownicy Ośrodka Hodowli Zarodowej oraz zaproszeni goście. Byli wśród nich m.in.: wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Gwóźdź, poseł Wojciech Murdzek, senator Aleksander Szwed oraz wójt Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec i starosta ząbkowicki Roman Fester. Gospodarzem ceremonii był prezes zarządu OHZ Wiktor Karol, który podkreślał innowacyjny charakter zrealizowanej siłami spółki inwestycji. Dziękował też załodze za współdziałanie przy wdrażaniu projektu, który jest milowym krokiem rozwoju firmy.

Pracownikom i kierownictwu OHZ dziękował i gratulował wicemarszałek Marcin Gwóźdź. Wyraził on przekonanie, że Ferma Starczów będzie na mapie województwa dolnośląskiego znaczącym punktem nowoczesnej produkcji rolniczej. Słowa uznania wypowiedzieli również obaj parlamentarzyści. Natomiast wójt Marcin Czerniec zapewnił, że kamieniecki samorząd będzie partycypować w montażu finansowym poprzez zastosowanie preferencji podatkowych dla OHZ, dzięki którym zatrudnienie i produkcja będzie mogła nabierać nowej energii. Budynek poświęcił ks. dziekan Wojciech Dąbrowski.

Ośrodek Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim zatrudnia ok. 100 osób, których codzienna ciężka praca przyczynia się do kolejnych sukcesów. Firma ma długoletnie tradycje w hodowli zwierząt. Aktualna obsada wynosi około 2000 sztuk bydła i około 100 koni rasy śląskiej. Bydło zdobywa liczne nagrody i zajmuje czołowe miejsca w kraju pod względem wydajności oraz wyceny genomowej, a konie rasy śląskiej, których hodowlę prowadzona jest w Stadzie Ogierów Książ, zdobywają Mistrzostwa kraju, Europy a nawet wygrywają Mistrzostwa Świata w zawodach sportowych. Głównym odbiorcą mleka jest firma Danone, a roczna produkcja wynosi niemal 11 mln litrów. Jałówki cielne i buhaje hodowlane, które stanowią bardzo dobry materiał genetyczny znajdują odbiorców w całym kraju.

Komentarze

Zostaw swój komentarz