W miniony weekend premier Mateusz Morawiecki, przebywał na Dolnym Śląsku. W powiecie ząbkowickim odwiedził Złoty Stok i Kamieniec Ząbkowicki. Był także w Dusznikach Zdroju, Niemczy, Krosnowicach i we Wrocławiu. Spotkania były okazją do rozmów z samorządowcami i mieszkańcami gmin.

Złoty Stok – szefa rządu powitała na rynku burmistrz Grażyna Orczyk. Premier podczas wizyty przekazał mieszkańcom wiadomość na temat długo oczekiwanej w tym mieście inwestycji. Obwodnica Złotego Stoku została ujęta jako jedna z siedmiu na Dolnym Śląsku, w rządowym programie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych. Poza inwestycją w Złotym Stoku, na liście siedmiu dolnośląskich obwodnic są też: Głogów, Legnica, Oława, Milicz, Międzybórz i Kaczorów. Mateusz Morawiecki odwiedził Muzeum Kopalni Złota – miejscową atrakcję turystyczną przyciągającą coraz liczniej turystów.

Kamieniec Ząbkowicki – premier Mateusz Morawiecki z zainteresowaniem oglądał wnętrza zabytkowego Pałacu Marianny Orańskiej, a także prezentacje ukazujące historię i walory architektoniczne oraz krajobrazowe zespołu pałacowo-parkowego. Z roku na rok to miejsce odwiedza coraz więcej turystów z kraju i zza granicy. Podziwiał też panoramę Kamieńca Ząbkowickiego i okolicznych miejscowości z tarasu pałacowego. Wpisał się do księgi pamiątkowej. W trakcie briefingu dla mediów premier Mateusz Morawiecki powiedział m.in., że całe założenie pałacowo-parkowe mogłoby obdarować swoją historią i pięknem resztę Polski i nawiązał do historii tego miejsca. Zapewnił, że państwo polskie będzie wspomagać działania służące przywracaniu skarbów kultury materialnej do ich dawnej świetności. Premier zadeklarował rekomendowanie Radzie Ministrów RP podjęcie uchwały o nadaniu Kamieńcowi Ząbkowickiemu praw miejskich od 1 stycznia 2021 r.

Duszniki Zdrój – Mateusz Morawiecki uczestniczył w uroczystym podpisaniu umowy sponsorskiej. Stadion Duszniki Arena to jeden z największych i najnowocześniejszych ośrodków narciarstwa biegowego i biathlonu w Polsce, który teraz zyskał tytularnego sponsora – firmę Tauron Energia. Premier, którego podejmował burmistrz Piotr Lewandowski, podkreślił znaczenie współpracy rządu oraz samorządu, która jak stwierdził może przynieść dużo dobrego dla mieszkańców, sportu i zdrowia.

Niemcza – ostatni punkt sobotniej trasy podróży premiera Mateusza Morawieckiego po Dolnym Śląsku, którego powitał burmistrz Jarosław Węgłowski. Szef rządu zapowiedział przywrócenie ruchu kolejowego na linii 310, dzięki czemu mieszkańcy Piławy Górnej, Niemczy, Łagiewnik, Kobierzyc po wielu latach przerwy odzyskają połączenie kolejowe z Wrocławiem. Chcemy krok po kroku przywracać połączenia komunikacyjne pomiędzy takimi miastami. To zwiększy mobilność mieszkańców oraz możliwości uzyskania dobrego miejsca pracy – powiedział na zakończenie premier.

W czasie całej sobotniej podróży premierowi towarzyszyli: szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister Michał Dworczyk, wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, poseł Marcin Gwóźdź, wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa i wicemarszałek Dolnego Śląska Grzegorz Macko, a w Dusznikach Zdroju był też obecny marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski.

RELACJA VIDEO: Dariusz Nowakowski

FOTO TOP: Krystian Maj / KPRM

TEKST I FOTO Kamieniec Ząbkowicki: Krzysztof Kotowicz

 

2 Komentarze

  1. […] Miejmy nadzieję, że wkrótce wiele autokarów, które miały tego roku zawitać do Kamieńca Ząbkowickiego, jednak tu przyjedzie. Pałac Marianny Orańskiej sławi Polskę. To skarb naszego regionu, o czym mówił goszczący tu niedawno premier Mateusz Morawiecki. […]

  2. […] Kamieniec Ząbkowicki znajdzie się na trasie nowej i nowoczesnej magistrali kolejowej. Wszystko za sprawą strategicznej inwestycji rządowej, jaką jest Centralny Port Komunikacyjny „Solidarność”. Jednocześnie trwają prace planistyczne dotyczące budowy drogi ekspresowej S8 przechodzącej przez gminy Ząbkowice Śląskie i Bardo i być może Kamieniec Ząbkowicki i Złoty Stok, który jest na mapie ogólnopolskiego rządowego programu budowy 100 obwodnic. […]

Zostaw swój komentarz