Wieczorem 11 listopada 2018 r., po raz trzeci w Stoszowicach, przez ponad dwie godziny przeżywaliśmy muzyczne podsumowanie Narodowego Święta Niepodległości. Tym razem świętowaliśmy 100-lecie odrodzonej Rzeczypospolitej. Przez ponad dwie godziny słuchaliśmy i śpiewaliśmy teksty nasączone uczuciami miłości do Polski.

Ponad 20 wykonawców indywidualnych i zespołowych zaprezentowało paletę utworów dostarczających olbrzymiego ładunku emocji, ale też będących zapisem historii ostatnich stu lat Polski i Polaków. Program bardzo zróżnicowany stylistycznie, spleciony przesłaniem patriotycznym i tworzący strumień refleksji nad naszym osobistym i zbiorowym odniesieniem do polskości, to efekt niezwykłego zaangażowania wykonawców i organizatorów. Ze względów niezależnych od naszej redakcji okazało się, że nie jest możliwa transmisja całego stoszowickiego koncertu, ale zasygnalizowaliśmy niniejszą relację w naszym serwisie #dzieje_się_teraz

Podobnie jak rok temu, organizatorem III Przeglądu Piosenki Patriotycznej była Fundacja „Pozytywka”, w imieniu której artystów i gości powitały prezes Elżbieta Szopian i jej zastępczyni Teresa Wawreniuk. Oficjalnego otwarcia koncertu dokonali patroni festiwalu: starosta ząbkowicki Roman Fester, wójt Stoszowic Paweł Gancarz oraz Tomasz Krzeszowiec – reprezentujący ministra Michała Dworczyka – szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP. Świetlica wiejska w Stoszowicach była dosłownie po brzegi wypełniona publicznością, która entuzjastycznie przyjmowała wszystkie występy. Cały wieczorny festiwal poprowadził Franciszek Gawęda, który na początku zaprosił wszystkich przybyłych do odśpiewania hymnu narodowego.

Na scenie pojawili się kolejno: zespół „Wiolinek” (Bardo), Nicoll Bednarz (Bardo), Natalia Sęk, Anita Zapała, Aleksandra Dzięcioł (Bardo), Krystyna Goździarska (Sulisławice), Amelia Adamczyk (Ząbkowice Śląskie), Patrycja Barylska (Ząbkowice Śląskie), Krzysztof Walendziak (Olbrachcice Wielkie), Małgorzata Osadnik (Ząbkowice Śląskie), Kuba Tadrzak (Ciepłowody), Agata Woźniczka (Stoszowice), Mirosława Pełechacz (Strąkowa), Łukasz Pintal (Kamieniec Ząbkowicki), Magdalena Natanek i Dominika Dron (Grodziszcze), Schola „Światełka Pana” (Przedborowa), zespół „Sulisławiczanki” (Sulisławice), zespół „Śpiewać każdy może” (Strąkowa), zespół „Florianki” (Olbrachcice Wielkie), zespół „Borowianki” (Przedborowa), Magdalena Gnyl i Artur Droś (Przedborowa). Udało się nam zarejestrować niektóre piosenki i udostępniamy je, aby oddać choć część wrażeń ze stoszowickiego przeglądu.

Wszystkie występy oceniało jury w składzie: Agnieszka Mazur, Andrzej Mazur i Zbigniew Szermer. Zanim jurorzy dokonali wyboru najlepszych wykonawców, minirecital z repertuarem patriotycznym zaprezentowała gospodyni wieczoru Elżbieta Szopian, której w pewnym momencie udało się wciągnąć do duetu Romana Festera. Widownia nie szczędziła braw staroście ząbkowickiemu, który jest znany z instrumentalnego i wokalnego talentu.

Po dłuższym oczekiwaniu szef jury Zbigniew Szermer odczytał wyniki przeglądu. W kategorii solistów Nicoll Bednarz za utwór „Siwy mundur” zdobyła III miejsce. Agata Woźniczka za brawurowe wykonanie słynnej piosenki „Miejcie nadzieję…” otrzymała miejsce II. Miejsce I zajęła Mirosława Pełechacz za „Pieśń Powstańców z 1863 roku”. W kategorii zespołów III miejsce zajął tercet Natalia Sęk, Anita Zapała i Aleksandra Dzięcioł” za interpretację piosenki „Wolność” z repertuaru Marka Grechuty. Na miejscu II uplasował się zespół „Wiolinek” za wykonanie piosenki „Uwierz Polsko”. Miejsce I zdobyła schola „Światełka Pana” za bardzo trudny muzycznie i tekstowo utwór „Niepodległość – trudne słowo”. Nagrody wręczali patroni i organizatorzy III Przeglądu Piosenki Patriotycznej, którzy na zakończenie zapowiedzieli już kolejną, czwartą edycję imprezy, na 11 listopada 2019 r.

 

Komentarze

Zostaw swój komentarz