KULTURA

Nie pytaj o Polskę

0

To nie karnawał, ale tańczyć chcę i będę tańczył z nią po dzień. To nie zabawa, ale bawię się. Bezsenne noce, senne dnie. To nie kochanka, ale sypiam z nią, choć śmieją ze mnie się i drwią. Taka zmęczona i pijana wciąż. Dlatego nie, nie pytaj więcej mnie. Nie pytaj mnie, dlaczego jestem z nią. Nie pytaj mnie, dlaczego z inną nie. Nie pytaj mnie, dlaczego myślę, że…, że nie ma dla mnie innych miejsc. Nie pytaj mnie, co ciągle widzę w niej. Nie pytaj mnie, dlaczego w innej nie. Nie pytaj mnie, dlaczego ciągle chcę zasypiać w niej i budzić się. Te brudne dworce, gdzie spotykam ją, te tłumy, które cicho klną, ten pijak, który mruczy coś przez sen, że póki my żyjemy ona żyje też. Nie pytaj mnie. Nie pytaj mnie, co widzę w niej. Nie pytaj mnie, co ciągle widzę w niej. Nie pytaj mnie, dlaczego w innej nie. Nie pytaj mnie, dlaczego ciągle chcę, zasypiać w niej i budzić się. Nie pytaj mnie, dlaczego jestem z nią. Nie pytaj mnie, dlaczego z inną nie. Nie pytaj mnie, dlaczego myślę, że…, że nie ma dla mnie innych miejsc.

Song Grzegorza Ciechowskiego jest już utworem kultowym i doczekał się wielu interpretacji. Chyba nikt nie zaryzykuje opinii, że pierwowzór nie wytrzymuje konkurencji nowych wersji, ale pomiędzy nimi można doszukiwać się bardzo bliskich mu. Singlem „Nie pytaj o Polskę” Kovalczyk zapowiada swój nowy album oraz trasę koncertową pt. „Piosenki Mistrza”. Płyta zawierać będzie utwory autorstwa Grzegorza Ciechowskiego w nowych elektronicznych aranżacjach. Singiel trafił już do sieci streamingowych. Do utworu został zrealizowany – udostępniony zaledwie kilka dni temu – teledysk ukazujący dwa skrajne oblicza współczesnej Warszawy. Czy to metafora czy tylko obraz rzeczywistości miasta – nie tylko miasta stołecznego zapewne. Sam wokalista mówi tak o swoim wykonaniu: – „Wiem, że dotykam legendy, ale jestem ośmielony faktem, że piosenki te towarzyszyły mi od najmłodszych lat oraz w wielu chwilach mojego życia.” – mówi Kovalczyk i dodaje. „Gdy podjąłem decyzję, że nagram tę płytę, wiedziałem, że piosenki te zaśpiewam i nagram w sposób, jak je czuję i rozumiem. Umieściłem w nich sentyment, moje serce oraz prawdę, która była bardzo ważna w kompozycjach Ciechowskiego”.

Jest jeszcze jeden ważny akcent – Kovalczyk, czyli Paweł Kowalczyk, jest rodowitym ząbkowiczaninem! To wokalista i producent muzyczny, którego publiczność szerzej poznała go jako finalistę 3. edycji Idola, a następnie jako twórcę znakomicie przyjętego albumu „Kovalczyk Big Band Projekt” z udziałem m.in. Marka Napiórkowskiego, Roberta Kubiszyna, Roberta Lutego, Pawła „Herbi” Tomaszewskiego. Artysta wydał trzy solowe płyty, z czego dwie pod szyldem własnego wydawnictwa. Tym bardziej posłuchajmy, popatrzmy i pomyślmy…

W samo południe w każdą niedzielę i święta prezentujemy naszym Czytelnikom krótką refleksję nad tym, co ważne w życiu każdego z nas.

Komentarze

Zostaw swój komentarz