Bardo ma piękny hymn, a utwór ten po raz pierwszy imponująco zabrzmiał w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” podczas koncertu, jaki odbył się 30 sierpnia 2018 r. w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego. Dyrektor artystyczna i inicjatorka tego projektu Magdalena Cornelius otrzymała tytuł honorowego obywatela Barda. Bazylika wypełniona była po brzegi melomanami, a występ zespołu – jednego z najlepszych w Europie – trwający prawie dwie godziny, publiczność przyjęła owacjami na stojąco.

„Viva la Polonia” – to tytuł niezwykłego pod każdym względem wydarzenia muzycznego, jakie miało miejsce w Bardzie. Usłyszeliśmy w pierwszej części kompozycje mszalne, które chór śpiewał z akompaniamentem organowym. Początek koncertu transmitowaliśmy w naszym serwisie #dzieje_się_teraz

https://www.facebook.com/zabkowice4you/videos/1443474869085641/

 

W części drugiej, już z prezbiterium i z udziałem orkiestry symfonicznej, zabrzmiały dzieła muzyczne związane z polską duchowością. Śpiewacy i instrumentaliści wyzwalali brzmienia mieniące się energią i subtelnością, wysokimi tonami budzącymi bicie serce i kojącymi niskimi barwami dającymi tło do refleksji i medytacji.

Zwieńczeniem koncertu, którego muzyczna, a przede wszystkim wokalna energia wręcz pulsowała w bardzkiej bazylice, było pierwsze wykonanie hymnu Barda. „Nad Nysą Kłodzką srebrną i dziką jest przełęcz bardzka, jasna i ciemna góra. Kotlina i światło Góry. Kotlina i miasto Bardo”. Autorem muzyki jest Thomas Cornelius.

Hymn Barda został zaprezentowany jako artystyczny respons na wręczenie aktu honorowego obywatelstwa Barda Magdalenie Cornelius. Laudację wygłosił burmistrz Krzysztof Żegański, który powiedział m.in.: „Odznaczenie to przyznawane jest wyjątkowym postaciom: są to artyści, społecznicy, duchowni, którzy dzięki swoim dokonaniom tworzą niepowtarzalny klimat naszej gminy. Każdy z nich na różnych etapach swojego życia wnosił cenny wkład w rozwój intelektualny i społeczny Barda oraz pomnażał jego duchowe i kulturowe dziedzictwo. Ofiarowując dziś Pani Magdalenie Cornelius honorowe obywatelstwo naszego miasta, chcemy powiedzieć, że widzimy w niej godnego przedstawiciela i dziękujemy za długoletnią działalność na rzecz naszej gminy. Pani Magdalena Cornelius organizuje koncerty w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, podczas których możemy usłyszeć najlepszych artystów operowych, operetkowych i oratoryjnych z kraju i zagranicy.” Magdalena Cornelius urodziła się w Kłodzku, ukończyła wydział wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu i historię na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest wokalistką operową – mezzosopranistką. W trakcie swojej kariery artystycznej pracowała pod kierunkiem tak wybitnych profesorów, jak: Gloria Banditelli, Teresa Żylis-Gara, Hanna Rumowska, Carol Richardson-Smith, Christian Elssner, Claudia Eder. Magdalena Cornelius, wyraźnie wzruszona, podziękowała za przyznane jej najwyższe wyróżnienie, jakie może przyznać samorząd i zapewniła, że czuje się z Bardem osobiście związana i ma nadzieję, iż ta więź będzie trwać nadal.

Koncerty Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Bardzie są już wpisane w kalendarz kulturalnych wydarzeń tego miasta. Ubiegłoroczny występ, który relacjonowaliśmy w naszym portalu, również w odczuciach miłośników muzyki i śpiewu, był przeżyciem utrzymanym na najwyższym artystycznym poziomie. Łączył wartości estetyczne z głębokimi akcentami duchowymi.

Komentarze

Zostaw swój komentarz