Przed nami 1 i 2 listopada – uroczystość Wszystkich Świętych i Zaduszki. To dni, gdy wspominamy zmarłych. Wielu mieszkańców gminy Ciepłowody mogiły swoich bliskich ma na Kresach, gdzie pozostają opuszczone. Z tą świadomością uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ciepłowodach włączyli się w obecnym roku szkolnym w akcję Fundacji Studio Wschód „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

W ramach akcji w dniach 22 – 25 października 2018 r. w szkole trwała zbiórka „Biało-Czerwony Znicz” na kresowe cmentarze. Uczniowie i nauczyciele wspólnie zebrali 215 zniczy, które 26 października zostały odwiezione do magazynów Polskiego Radia we Wrocławiu. Stamtąd trafią na Ukrainę i Litwę, gdzie zapłoną  na wielkich narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie, na Cmentarzu Łyczakowskim  we Lwowie, ale również na polskich cmentarzach na Ukrainie.

Kolejnym działaniem wolontariuszy w ramach akcji będzie zbiórka publiczna na ratowanie polskich nekropolii przeprowadzana w dniach 1 – 11 listopada 2018 r. przy kościołach w miejscowościach Ciepłowody i Dobrzenice oraz w sekretariacie szkoły. Celem zbiórki jest zebranie funduszy na transport  zniczy na Litwę i Ukrainę, wyjazd wolontariuszy na cmentarz Orląt Lwowskich oraz na porządkowane latem kresowe cmentarze na Ukrainie. Zachęcamy do przyłączenia się do akcji. Ofiarując symboliczną złotówkę przyczynicie się do ratowania niszczejących  grobów naszych przodków na Kresach.

Elżbieta Krawczyk

Komentarze

Zostaw swój komentarz