3-majowe uroczystości – tak jak w całej Polsce – upłynęły pod znakiem podniosłych uroczystości. Ząbkowiczanie już od prawie 30 lat przeżywają ten dzień poprzez modlitwę, przemarsz ulicami miasta i apel pod Pomnikiem Poległym za Ojczyznę.

Ten coroczny łańcuch spotkań jest za każdym razem inny ze względu na kontekst ogólnopolski, ale przede wszystkim ze względu na wagę słów wypowiadanych publicznie oraz grono osób uczestniczących w obchodach kolejnych rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Mszę św. za Ojczyznę w kościele parafialnym pw. Św. Anny celebrował ks. dziekan Krzysztof Herbut. W świątyni obecne były poczty sztandarowe, zgromadzili seniorzy, samorządowcy, młodzież szkolna, przedstawiciele wielu instytucji z miasta i powiatu ząbkowickiego. Homilia księdza proboszcza wskazywała na krąg rodziny jako środowiska odpowiedzialności za wychowanie dzieci. Ten obraz, bliski każdemu człowiekowi, stał się punktem wyjścia do szerszej refleksji. Patriotyzm to szacunek do pracy i jej owoców. W odniesieniu do polityków szczebla samorządowego i państwowego o patriotyzmie można mówić, gdy praca tych osób wyraża się w dbałości o powierzoną sobie społeczność. Polska, dom, wiara i patriotyzm podtrzymały Ojczyznę w jedności. Nasz kraj przetrwał i istnieje dzięki wierze i patriotyzmowi – akcentował kaznodzieja.

Na placu Jana Pawła II – u stóp Pomnika Poległym za Ojczyznę – odbył się następnie apel patriotyczny z udziałem delegacji instytucji, partii politycznych, organizacji społecznych, szkół i mieszkańców. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek. Włodarz powiedział m.in.: 228 lat temu w naszym kraju uchwaliliśmy pierwszą w Europie Konstytucję. Polska zadziwiła wtedy cały kontynent. Byliśmy drugim na świecie państwem, w którym spisano nowoczesną ustawę zasadniczą. Stworzona została w duchu wartości demokratycznych i sprawiedliwości społecznej, czyli tych wartości, które stoją obecnie u podstaw każdego, praworządnego państwa. (…) Dzięki patriotyzmowi i poświęceniu wielu pokoleń Polaków od niemal 30 lat żyjemy w wolnym, demokratycznym Państwie. Nasz kraj, dzięki między innymi członkostwu w Unii Europejskiej rozwija się, zadziwiając świat tempem, w jakim podnieśliśmy się po okresie komunizmu.

Uroczystość, jak co roku, zakończyła się złożeniem wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Poległym za Ojczyznę. Pogoda tego dnia nie była zbyt łaskawa, ale zapewne w niejednym sercu było więcej ciepła dla Polski – naszej Ojczyzny.

TEKST i FOT: dzięki uprzejmości (…)

Komentarze

Zostaw swój komentarz