Przyznany przez Radę Ministrów 1 mld zł na sfinansowanie przygotowania i rozpoczęcia budowę drogi ekspresowej S8 oznacza, że za sześć lat będzie możliwe przejechanie z Wrocławia do Ząbkowic Śląskich i Kłodzka drogą klasy „S”.

Tak wynika z deklaracji Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowskiego. Podczas wczorajszego briefingu w Kłodzku omawiał on postęp prac poprzedzających ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie wyczekiwanej w naszym regionie arterii. Wizytę na terenie Ziemi Ząbkowickiej i Kotliny Kłodzkiej szef GDDKiA złożył na zaproszenie senatora Aleksandra Szweda i wicemarszałka Dolnego Śląska Marcina Gwoździa.

GDDKiA już prowadzi prace analityczne nad wyznaczeniem korytarza mającej powstać drogi. Ubiegłotygodniowa decyzja Rady Ministrów o wpisaniu trasy S8 Wrocław – Ząbkowice Śląskie – Kłodzko do znowelizowanego rozporządzenia w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych oraz wydzielenie kwoty 1 mld zł na pierwszy etap inwestycji przesądza ostatecznie o tym, że arteria powstanie. Koszt całego przedsięwzięcia szacować można na kwotę rzędu 3 mld zł. W opinii szefa GDDKiA obecnie znacząca jest rola samorządów gminnych w uzyskaniu społecznego konsensusu nad przebiegiem drogi.

Wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Gwóźdź zapewnił, że ze strony wszystkich samorządów, w tym regionalnego, jest wola współdziałania na rzecz wypracowania optymalnego przebiegu drogi ekspresowej S8. Ma ona być powiązana tzw. „sudeckim ygrekiem” z drogą S5 i dalej S3. Takie ustalenie jest m.in. objęte umową koalicyjną Prawa i Sprawiedliwości z Bezpartyjnymi Samorządowcami na poziomie sejmiku dolnośląskiego. W tym kierunku idą także działania administracji rządowej.

O tym, że droga musi powstać i winna być odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców subregionu powiatów kłodzkiego, ząbkowickiego i dzierżoniowskiego, mówił senator Aleksander Szwed. Parlamentarzysta akcentował konieczność podejmowania sprawnych i konsekwentnych decyzji we wszystkich kwestiach dotyczących infrastruktury drogowej. Zapewnił, że Prawo i Sprawiedliwość jest zdecydowane realizować projekty inwestycyjne w całym subregionie sudeckim ze względu na konieczność pobudzenia lokalnej gospodarki i aktywności społecznej. W tym kontekście wskazał na osobę ministra Michała Dworczyka, który jest osobiście bardzo zaangażowany w to, aby drogi S8 i S5 mogły powstać.

2 Komentarze

  1. […] informację podał dzisiaj przed południem poseł Marcin Gwóźdź. Parlamentarzysta, który będąc wicemarszałkiem Dolnego Śląska, już ponad rok temu bardzo zabiegał o podjęcie tej inwestycji, zamieścił krótki filmik z […]

  2. […] liczne spotkania informacyjne we wszystkich gminach, w których wytyczono projektowaną S8. Niektóre z tych spotkań relacjonowaliśmy w naszym portalu. Zainteresowani przebiegiem trasy mieszkańcy, a potem samorządy i inne instytucje zapoznawały […]

Zostaw swój komentarz