0

„Mary, Did You Know?” / „Mario, czy już wiesz?” piosenka nierozłącznie związana z Bożym Narodzeniem. Wykonywana jest prawie 30 lat.

Autorem słów jest Mark Lowry, a muzykę skomponował Buddy Greene. Jako pierwszy wykonał ją publicznie chrześcijański artysta Michael English. Wraz z autorem słów byli członkami zespołu Gaither Vocal Band i utwór błyskawicznie zadomowił się wśród amerykańskich słuchaczy. Pytany przez dziennikarzy o przesłanie piosenki, Mark Lowry mówił m.in.: Próbowałem tylko wyrazić niezgłębione słowa. Zacząłem myśleć o pytaniach, które miałbym, gdybym usiadł i napił się kawy z Maryją. „Jak to było wychowywać Boga?” „Co wiedziałaś?” „Czego nie wiedziałaś?”. W utworze nie ma odpowiedzi na żadne z pytań. Zamiast tego teksty poetycko zachęcają słuchacza do kontemplacji związku między Maryją a jej nowo narodzonym Synem. Piosenka stała się nowoczesnym świątecznym klasykiem, nagrywanym przez setki artystów na przestrzeni lat w różnych gatunkach.

Mario, czy już wiesz, kim okaże się Twój syn, Twój mały chłopiec?
Mario, czy Ty wiesz, że te stópki dwie po wodzie będą kroczyć?
Czy Ty wiesz, że ta mała dłoń, powstrzyma wielki wiatr,
Że dałaś życie Temu, kto Tobie życie dał?
Mario czy Ty wiesz, że pewnego dnia, przywróci wzrok ślepemu?
Mario czy już wiesz, że Twój synek ma wybawić nas od złego?
Czy Ty wiesz, że Twój chłopiec już niebiańskie ścieżki zna?
Że patrząc w jego oczy, najświętszą widzisz twarz?
Ślepemu wzrok, głuchemu dźwięk, zmarłemu życia dar.
Chromemu krok, niememu pieśń, przynosi Chrystus Pan!
Mario czy Ty wiesz, kim naprawdę jest, maleńki Twój bohater
Mario czy Ty wiesz, że pewnego dnia, On rządzić będzie światem
Czy Ty wiesz, że to właśnie On, pokona grzech i śmierć
Dziecko śpiące w Twych ramionach na imię ma „Jam Jest”.

Zapraszamy do wsłuchania się w ponad 20 wersji bożonarodzeniowego szlagieru, jakim jest „Mary, Did You Know?” Dwie pierwsze wykonują wspomniani na wstępie twórcy piosenki. Potem mamy wersje w języku włoskim, francuskim, rosyjskim, hiszpańskim i niemieckim. Jest też aranżacje utrzymana w różnych klimatach muzycznych i wokalnych. Rzecz jasna przygotowaliśmy także wykonania w języku polskim – znane i mniej znane, ale równie mocne.

Można sobie wybrać najciekawszą, a może posłuchać każdej. Przede wszystkim zaś warto dać się ukołysać refleksji nad tym, kim jest Jezus. Taki jest bowiem sens duchowy Bożego Narodzenia, które dzisiaj przeżywamy…

Komentarze

Zostaw swój komentarz