KULTURA

Kompas miłości

0

Na wschodzie tęsknota ściska za serce. Zanim ona ucichnie, pojedźmy tam jeszcze. Tam muzyka gra na zmianę Ciszę, bolesny żal. Na Wschód, byle daleko i kochajmy się tam. Mam dla nas kompas miłości. On wskaże nam życia cel na drodze ku przyszłości. Bądź ze mną i kochaj mnie. Bądź ze mną i kochaj mnie. Na Zachodzie słońce kładzie się spać. Trzymasz mnie mocno za rękę, nie musze się bać. Wskazując drogę w myślach mam szalony plan. Ucieknijmy na Zachód, może tam będzie lepiej nam. Mam dla nas kompas miłości. On wskaże nam życia cel na drodze ku przyszłości. Bądź ze mną i kochaj mnie. Bądź ze mną i kochaj mnie. Na północy chłodny zmęczony wiatr. Oczy zalewa rozpalona miłosna łza. Popłyniemy pod prąd, gdy roztopi się lód. Na północnych przestworzach stanie się nasz cud. Mam dla nas kompas miłości. On wskaże nam życia cel na drodze ku przyszłości. Bądź ze mną i kochaj mnie. Bądź ze mną i kochaj mnie.

Megitza Trio to mieszanka brzmień międzykulturowych głównie zakorzenionych w podchalańsko-romskim dziedzictwie. Łączą world music z nowoczesnym brzmieniem jazzu, popu, surf rocka oraz swingu. Razem występują od 2012 r. odnosząc sukcesy w Polsce i za granicą. Zespół tworzą: Megitza – Małgorzata Babiarz – pochodząca z Zakopanego wokalistka i kontrabasistka, Kuba „Bobas” Wilk – z Biecza, akordeonista z 15-letnim stażem oraz Stanisław Rzadkosz multiinstrumentalista z Zakopanego Olczy. Megitza w dzieciństwie była wielokrotną laureatką konkursów recytatorskich i gawędziarskich. Wprowadzona do tradycyjnej muzyki Podhala przez ojca, śpiewała, tańczyła i grała na podhalańskich basach. W wieku 16 lat sama wyemigrowała do USA, gdzie ożyło jej marzenie o dzieleniu się muzyką, która od zawsze pulsowała w jej góralskich żyłach. Krytycy opisują jej muzykę jako „muzyka na nowe milenium”. Doszukują się w niej inspiracji kulturą bałkańską, latynoską, etno-jazzem, popem, reggae, a nawet rockiem; lecz to nie gatunki muzyczne, a ludzkie życie i uczucia niezmiennie pozostają kompozycyjnym kompasem Megitzy. Dopełnieniem niebanalnego charakteru artystki jest kontrabas. Megitza i Kuba poznali się w Chicago w 2012 r., gdzie grali w oddzielnych zespołach na tym samym festiwalu. Koncertowali w Polsce, Austrii, Niemczech, na Słowacji i we Francji. Piosenka „Kompas miłości” została nagrana w 2016 r., ale broni się swoim ponadczasowym przesłaniem i muzyczną lekkością.

W samo południe w każdą niedzielę i święta prezentujemy naszym Czytelnikom krótką refleksję nad tym, co ważne w życiu każdego z nas.

Komentarze

Zostaw swój komentarz