Lubisz przestrzeń? Lubisz zieleń i kwiaty? Lubisz zabytki i ich tajemnice? Lubisz muzykę w dobrym wykonaniu? Lubisz aktywnie spędzać wolny czas? Lubisz spotykać się w gronie znajomych? Lubisz to wszystko niezależnie od pogody?

Jeśli odpowiedź na powyższe pytania jest twierdząca, to zapewne w ubiegłym tygodniu te wszystkie upodobania znalazły(by) spełnienie w trakcie V Wiosny Tulipanów w Kamieńcu Ząbkowickim. Podczas majówkowego weekendu przez Pałac Księżnej Marianny Orańskiej i otaczający go wielki park z mauzoleum przewinęło się kilka tysięcy osób. 4 maja, gdy nastąpiła kulminacja tegorocznego wiosennego świętowania, z tablic rejestracyjnych na wszystkich parkingach w pobliżu kamienieckich błoni można byłoby ułożyć mapę o zasięgu ponadregionalnym. A przecież aura nie dopieszczała nas tamtego dnia…

W piątek Kamieńcu Ząbkowickim uczczono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jak w całej Polsce – uroczysta Msza św. w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a potem koncert polskich melodii w wykonaniu orkiestry dętej. W liturgii brały udział poczty sztandarowe, delegacje instytucji i środowisk, a nade wszystko mieszkańcy gminy. Homilia dotykała naszej społecznej wrażliwości na tradycję, ale też była apelem o codzienną otwartość na potrzeby drugiego człowieka. Te wektory są bowiem spoiwem naszej narodowej i społecznej jedności.

Sobota była dniem plenerowym. Od rana trwał turniej wędkarski, nieco później swoje stoiska i prezentacje uruchomili producenci kwiatów, krzewów i drzew ozdobnych. Wszyscy idący w kierunku pałacu mogli podziwiać i zaopatrywać się w najprzeróżniejsze i najbardziej fantazyjne pod względem barw i kształtów rośliny. Na terenie dziedzińca pałacowego pojawiły się oczywiście przepiękne tulipany nawiązujące do niderlandzkich korzeni Księżnej Marianny.

Po południu Czerwony Kościółek zamienił się w salę koncertową. Za sprawą chóru żeńskiego Chór „Puellae Cantantes” działającego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. Zespół jest uczestnikiem koncertów, konkursów i festiwali w Polsce i poza jej granicami.  Odbył podróże artystyczne do Czech, Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Danii, Szwecji, Włoch, Wielkiej Brytanii, na Węgry i Słowację.

Chórem kieruje Maciej Wojciechowski, który przedstawiał repertuar zaplanowany na występ przed publicznością zgromadzoną w Kamieńcu Ząbkowickim. Wydarzenie to transmitowaliśmy w naszym serwisie #dzieje_się_teraz

Wieczór zapowiadał się jako integracyjny punkt programu i takie było zresztą oczekiwanie mieszkańców i gości, którzy mimo chłodu, pojawili się na pikniku zaaranżowanym na kamienieckich błoniach. Na scenie pojawiły się utalentowane osobowości z kamienieckich szkół. Wokale były imponujące, a rzęsiste brawa świadczyły o tym, że kolejni wykonawcy trafiali w gusta słuchaczy. Niestety wraz ze zmrokiem załamanie pogody zmusiło organizatorów do przerwania imprezy, która o tej porze miała być zabawą przy muzyce na żywo.

Bilans całego dnia jest jednak pozytywny, bo nikt, kto od rana do wieczora znajdował się w Kamieńcu Ząbkowickim, nie mógł narzekać na brak atrakcji. Plenerowe place zabaw, mobilna gastronomia i „pchli targ” uzupełniały wszystkie opisane wyżej atrakcje V Wiosny Tulipanów. Słowa uznania należą się organizatorom i wszystkim osobom zaangażowanym w imprezę, która już na trwałe wpisała się w regionalny kalendarz wydarzeń.

Komentarze

Zostaw swój komentarz