KULTURA

Kochana ma Polsko

0

Kochana ma Polsko, Ojczyzno jedyna, Twe dumne barwy, biało-czerwone. Żyję dla Ciebie, Ty dla mnie zawsze będziesz trwać. Z północy i południa, na zachód i na wschód, spoglądam na tę ziemię, krainę moich snów i tylko tutaj czuję smak, smak złocistego chleba, tu orzeł tuli serce me, wzlatując wprost do nieba. Kochana ma Polsko, Ojczyzno jedyna, Twe dumne barwy, biało-czerwone. Żyję dla Ciebie, Ty dla mnie zawsze będziesz trwać. Kochana ma Polsko, Ojczyzno jedyna, skrzydlaty orle, obrońco Kraju, wzleć ponad chmury, swą dumną pieśń po świecie nieś. Podziwiam piękno srebrnych gór i szept mazurskich lasów, strumieni przezroczystych wód, symbole dawnych czasów, dywany kolorowych pól, barwy złocistych plaży, rysują obraz marzeń mych, cudowne krajobrazy. Kochana ma Polsko, Ojczyzno jedyna, Twe dumne barwy, biało – czerwone, Żyję dla Ciebie, Ty dla mnie zawsze będziesz trwać. Kochana ma Polsko, Ojczyzno jedyna, skrzydlaty orle, obrońco Kraju, wzleć ponad chmury, swą dumną pieśń po świecie nieś.

Granie muzyki, która swoimi tekstami nawiązuje do historii Polski, jest dla tzw. „środowisk postępowych” czymś podejrzanym. Między innymi dlatego znaleźć w sieci, usłyszeć w radiu czy zobaczyć w telewizji utwory „Horytnicy” jest trudno. „Horytnica” – polski zespół rockowy założony w roku 2007. Formacja nie stroni od ulicznego oi/punku, porządnie brzmiącego heavy metalu, który jednak nie stronił od bardziej rockowych rozwiązań, a wszystko spaja melodyką marszów i pieśni patriotycznych. Sami określili się, że nie są pasywni. Nie eksponują muzyki, tylko tekst. Działają w undergroundzie, nie starają się o dotacje z rozdzielnika kultury, nie koncertują, nie udzielają wywiadów. Nie mają oficjalnej strony internetowej ani biografii. Uważają, że liczy się tylko przekaz, bez zbędnych ozdobników. Nie odtwarzają ważnych dla Polaków pieśni, tworzą własne. Chcą być progresywni. Działają na zasadzie taktyki Lisowczyków – to muzyczne zarzewie, zagrzewanie do pielęgnacji pamięci o zakłamywanych lub przemilczanych kartach historii Polski. Dlatego też pewnie nazwa zespołu ma kontekst kresowy, odnosi się do płomieni.

W samo południe w każdą niedzielę i święta prezentujemy naszym Czytelnikom krótką refleksję nad tym, co ważne w życiu każdego z nas.

Komentarze

Zostaw swój komentarz