11 listopada, podobnie, jak w całej Polsce, również w Ziębicach obchodziliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ziębickie uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej w intencji Ojczyzny, którą w Bazylice Mniejszej koncelebrowali ks. dr Bogusław Konopka – proboszcz parafii pw. św. Jerzego oraz ks. Rafał Hoczek – proboszcz parafii pw. świętych Piotra i Pawła.

Następnie uczestnicy udali się na cmentarz komunalny, aby złożyć wiązanki na Pomniku Nieznanego Żołnierza – symbolu największego bohaterstwa, anonimowego poświęcenia dla Ojczyzny. Kwiaty złożono także na pomniku upamiętniającym ludność polską zesłaną na Sybir.

O godzinie 16:45, na placu Ziębickiego Centrum Kultury, odsłonięto mural ceramiczny związany z konkursem, który Fundacja Sztukupuku zorganizowała w ramach projektu rozpoczynającego obchody 750-lecia zapisania pierwszego zdania w języku polskim w Księdze Henrykowskiej. Burmistrz Ziębic dziękował wszystkim za zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia oraz prace przy muralu. Wręczył również nagrodę dla lokalnych twórców – Państwa Boksa, którzy w ramach konkursu przygotowali dwa kafle. Przedstawiciel fundacji pani Barbara Trzybulska podziękowała za udział w projekcie i zapowiedziała, że już po nowym roku ruszy kolejna edycja konkursu, w ramach którego nasz mural zostanie rozbudowany.

O godzinie 17:00, w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej centrum kultury rozpoczęła się część koncertowa naszych obchodów. Na scenie, pod kierunkiem pani Barbary Elbert, zaprezentował się Chór Laurus, który wykonał pieśni patriotyczne. Następnie premierowo wystąpił Kwintet Vivo, w skład którego wchodzą: Urszula Jastrzębska, Dorota Antochów, Barbara Elbert, Mirosław Masłowski i Mariusz Szczepanowski. Występ został nagrodzony gromkimi brawami, mamy więc nadzieję, że zespół jeszcze nie raz uświetni lokalne uroczystości swoim występem.

Gwiazdą koncertu był Gabriel Fleszar, który przy akompaniamencie gitary wykonał zestaw swoich największych przebojów, w tym bezwzględnego szlagieru „Kroplą deszczu”. Nie zabrakło również utworów nawiązujących do narodowego święta – „Nie pytaj o Polskę” Grzegorza Ciechowskiego, czy „Kocham wolność” z repertuaru Chłopców z Placu Broni.

Komentarze

Zostaw swój komentarz