KULTURA

Jedno słowo

0

Pięknie jest mówić o miłości. Tak pięknie śpiewać, że to miłość wszystko o nas wie. Pięknie oddawać się czułościom, oddychać tobą, gdy, za sobą zamykasz drzwi. Jakby istniał dla mnie dalej świat, gdyby ciebie w nim nie było? Ile za mną pustych dni? W ilu drogach się zgubiłam? Powiedz do mnie jedno słowo. Jednym słowem nazwij mego serca … Gdy jesteś blisko, mogę dla ciebie stracić wszystko. Jeśli jednym słowem zmienisz dla mnie świat. Jeśli tym słowem zbudujemy nowych nas. Nie wiem co stanie nam na drodze. Osuszę każde łzy. Z kolan powstanę, jeśli ty zawierzysz, staniesz za mną murem, zdejmiesz ze mnie brzemię win, bym nie czuł się jak nikt. Gdyby się tak zdarzyło nam. Wygram za nas dwoje. Do stracenia wiele mamy. Zbudujemy się na nowo. Powiedz do mnie jedno słowo. Jednym słowem nazwij oczu moich blask. Nazwij we mnie nienazwane. Może właśnie nam się uda. Może, jeśli powiem, że cię kocham, zostanie tak na zawsze. Patrzę, jak wstajesz. W oknie lekka jak poranny wiatr. Czuję, jak smakujesz, gdy każdej nocy kryje nas ta sama mgła. Jaki byłby dla mnie dalej świat? Czy by był cokolwiek dla mnie wart? Powiedz do mnie jedno słowo. Jednym słowem nazwij oczu moich blask. Nazwij we mnie nienazwane. Może jeśli Tobie powiem, że cię kocham, że bez ciebie nie chcę trwać, zostanie tak na zawsze.

Monika Urlik, znana już Czytelnikom naszego portalu, to rodowita dzierżoniowianka. Ma charakterystyczny głos. w Polsce. W wieku 9 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w PSM. im. W. Killara w Dzierżoniowie. Brała udział w wielu koncertach w Polsce m.in. we Wrocławiu, w Poznaniu, Wałbrzychu. Koncertowała też za granicą, m.in. w takich miastach jak Wiesbaden, Monachium i Bishofsheim. Jest laureatką wielu festiwali oraz przeglądów młodych skrzypków, m.in. we Wrocławiu, Bystrzycy Kłodzkiej oraz w Kłodzku. Kontynuowała naukę na wydziale rozrywkowym w ZPSM im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof.I.Kacperczyk. Weszła w skład grupy Alebabki, która osiągała sukcesy m.in. na konkursie piosenki A. Osieckiej i występowała w repertuarze J. Kofty, S. Sojki, Republiki w Teatrze Colegium Nobilium w Warszawie. W 2005 zostaje współzałożycielką sekstetu gospelowego „Tribe of Alma”. Grupa zdobywa I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gospelowej w Osieku 2005 oraz bierze udział w koncertach, w ramach Warsaw Gospel Days. W 2005 r. została także laureatką I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym VENA FESTIWAL, odbywającym się pod patronatem Michała Urbaniaka. Jej kompozycja oraz wykonanie piosenki „Time after time” została oceniona najwyżej przez 200-osobowe jury z całego świata. Od 2007 r. kontynuuje naukę na Akademii Muzycznej im.F.Chopina, na wydziale dyrygentury chóralnej. Zostaje zaproszona do projektu muzycznego „Moniuszkowo”, pod dyrekcją Barbary Dziekan, z librettem Ernesta Bryla. muzyka Stanisława Moniuszki w nowych aranżacjach, m.in. K. Kubickiego, W. Nahornego, P. Jagodzińskiego. Grała tam jedną z głównych ról, obok Danuty Błażejczyk czy Janusza Szroma. Spektakl wystawiany był w tetrze Montownia. Krótko związana również z Teatrem Buffo w ramach koncertów muzyki światowego i polskiego musicalu. W 2014 wydała debiutancki album studyjny, zatytułowany „Nie wie nikt”. Wystąpiła także na koncercie SuperDebiutów podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, wykonując utwór „Domek bez adresu” z repertuaru Czesława Niemena. Jej utwory „Nie wie nikt” oraz „Ty i ja”, znajdujące się na debiutanckiej płycie, zostały wykorzystane na ścieżce dźwiękowej do serialu „Prawo Agaty”. W 2018 r. z utworem „Momentum” zakwalifikowała się do finału krajowych eliminacji do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji. W koncercie finałowym, rozgrywanym 3 marca, zajęła trzecie miejsce. W 2019 roku zaśpiewała tytułową piosenkę „Krąg Życia” w kinowej wersji „Króla Lwa”. Jej partnerem życiowym jest gitarzysta Konrad Skowroński. Ma czwórkę dzieci.

W samo południe w każdą niedzielę i święta prezentujemy naszym Czytelnikom krótką refleksję nad tym, co ważne w życiu każdego z nas.

Komentarze

Zostaw swój komentarz