0

Ząbkowiccy policjanci w ciągu jednego poniedziałkowego popołudnia wyeliminowali z ruchu dwóch nietrzeźwych kierowców.

Najpierw funkcjonariusze zatrzymali w Bardzie przy ul. Fabrycznej 62-latka, który jechał rowerem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna stwarzał zagrożenie dla innych użytkowników drogi jak i dla siebie. Z kolei w Kalinowicach Dolnych 47-letni mieszkaniec powiatu ząbkowickiego prowadził samochód osobowy. Po zatrzymaniu do kontroli okazało się, że miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie.

Policja przypomina…

  • na jadącego rowerem w stanie po spożyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila) można nałożyć mandat od 300 do 500 zł, natomiast gdy w czasie jazdy rowerem znajdował się w stanie nietrzeźwości (ponad 0,5 promila) zapłaci bezwzględnie 500 zł. Jeśli rowerzysta spowoduje zagrożenie w ruchu drogowym wówczas policjant może skierować sprawę do sądu, który to może wymierzyć rowerzyście karę grzywny nawet do 5000 zł, karę aresztu do 14 dni lub zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne nawet do 3 lat.
  • w przypadku kierowca pojazdu mechanicznego, który podczas kontroli drogowej będzie po użyciu alkoholu (ponad 0,2 promila), natychmiast traci prawo jazdy i nie będzie mógł kontynuować jazdy. Sprawa obligatoryjnie trafia ponadto do sądu. Jeżeli wynik badania wskaże wartość powyżej 0,5 promila, sąd może wymierzyć karę grzywny od 5 tys. do 60 tys. zł (zależnie od dochodów sprawcy) oraz karę ograniczenia lub pozbawienia wolności od miesiąca do 2 lat. Orzeczony też może być zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 do 15 lat. Konsekwencją popełnienia przestępstwa prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu będzie także otrzymanie 10 punktów karnych.
  • w znacznie gorszej sytuacji będzie kierowca, który po raz drugi zostanie złapany na jeździe pod wpływem alkoholu lub, co gorsza, na spowodowaniu wypadku pod jego wpływem. Sąd może wówczas orzec karę nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Warto pamiętać, że sąd wydając wyrok, musi orzec karę grzywny lub zakaz prowadzenia pojazdów.
Poprzez: KPP Ząbkowice Śląskie

Komentarze

Zostaw swój komentarz