KULTURA

Janosik

0

Pamiętaj, że ludzie to wilki, miej oczy szeroko otwarte, ciupagę trzymaj w garści, ale nie zapominaj, że masz serce, dla biednych. Bogatych się wystrzegaj! Jest zimno na ulicach a demony tańczą. Jest zimno na ulicach a demony tańczą sambę. Złe słowo o rodzicach, to przestaje być zabawnie. Na moim brzuchu blizna, bo kiedyś prawie umarłem. Ja jestem w Wadowicach, modlę się przed Janem Pawłem. Widziałem spadającą gwiazdę w miejscu, gdzie się kitra rzeczy, gdy psy wpadają na klatkę. Uważaj co mówisz, głupki gadają, jak paple, mordo, pomyśl, jak zarobić, nie jak zabrać ją na randkę. To dla tych od szóstej i dla tych do szóstej. Stare koleżanki mnie błagają o podwózkę, ale nie ma dla nich miejsca, mimo tego, że są puste… Piach, deszcz, śnieg prosto w oczy, w kraju, gdzie każdy knuje, jak zarobić. Po swoje będę szedł tak długo, jak mam nogi. Pod górę jak Janosik. Wszystko dla rodziny. Już niczym się nie martw, jak coś, to coś wymyślimy. Widziałem góry, widziałem doliny. Nie boje się wichury i nie boje się lawiny. Już nie boje się gróźb. Jeśli to nie klub, to omijam tłum. Wolę mieć garstkę przyjaciół wiedząc, że żaden to tchórz. Nawet stojąc w nowych ciuchach mamy w sobie stary ból. Nawet chodząc w nowych butach mamy w sobie stary bunt. Parę lat temu biła nas policja, dzisiaj tracę pamięć, gdy ktoś pyta o nazwiska. Olej to, co napisał o nas pismak. Jeśli chcesz znać prawdę to mnie spytaj. Piach, deszcz, śnieg prosto w oczy. W kraju, gdzie każdy knuje, jak zarobić, po swoje będę szedł. Tak długo jak mam nogi, pod górę jak Janosik. Po swoje będę szedł tak długo jak mam nogi, raz…, dwa…, hej!

Bedeos to pseudonim bydgoskiego rapera Borysa Przybylskiego, autora tekstów i członka zespołu 2115 Gang, który współpracował z takimi wykonawcami jak raperzy Solar, Białas, Taco Hemingway, Young Multi czy Quebonafide, a ostatnio także Pawłem i Łukaszem Golcami. Współpraca z „góralami” zaowocowała utworem „Janosik”, który znalazł się na płycie „Kwiat Polskiej Młodzieży”. Producentem muzycznym krążka był 18-letni Kubi Producent z Wadowic, o którym Paweł Golec mówi, że to „mega zdolny człowiek”.  „Bedeos” od najmłodszych lat nas słuchał. Wychował się na naszej muzyce. Ma tyle lat co nasz zespół. Kiedy zaczął rapować, postanowił, że uderzy także do nas. To było jego wielkie marzenie, żeby góralską duszę połączyć ze środowiskiem raperów, blokersów. Wcześniej go nie znalem, ale spotkaliśmy się jesienią i powstał rewelacyjny materiał – opowiada Paweł Golec. Jak podkreślają bracia Golcowie utwór „Janosik” świetnie wpisuje się w twórczą stylistykę zespołu, choć do tej pory nie mieli okazji połączyć swoich sił z hip-hopem. Okazuje się jednak, że współpraca z Bedoesem & Kubi Producentem to był strzał w dziesiątkę. Opublikowany dokładnie rok temu klip uzyskał dotąd ponad 31 mln wyświetleń na You Tube, tysiące pozytywnych komentarzy i setki udostępnień. To niewątpliwy sukces tej muzycznej kooperacji. Bez dwóch zdań piosenka „Janosik” to ewenement na polskiej scenie muzycznej i pokazuje, że muzyka nie ma granic. Potrafi łączyć pokolenia oraz różne bieguny muzyczne.

W samo południe w każdą niedzielę i święta prezentujemy naszym Czytelnikom krótką refleksję nad tym, co ważne w życiu każdego z nas.

Komentarze

Zostaw swój komentarz