400-lecie konsekracji kaplicy górskiej oraz koncert Reprezentacyjnego Chóru Ortodoksyjnego Kościoła Koptyjskiego – to dwa wydarzenia, które zdominowały ubiegły tydzień w Bardzie. Gościem obu był ks. biskup Ignacy Dec – ordynariusz diecezji świdnickiej.

Kaplica górska, do której bardzo często – a szczególnie w niedziele – przybywa wielu pątników, została zbudowana na początku XVII w. Posadowiono ją w miejscu, gdzie – według wiary miejscowej ludności – objawiła Matka Boża Płacząca. We wnętrzu kaplicy w ołtarzu głównym widoczna jest figura Matki Bożej Płaczącej.

Minionej niedzieli Msza św. z okazji 400-lecia wybudowania i poświęcenia kaplicy celebrowana była pod przewodnictwem biskupa diecezji i w otoczeniu ojców redemptorystów posługujących w Bardzie na czele z ojcem proboszczem Mirosławem Grakowiczem i rektorem bardzkiego klasztoru ojcem Sylwestrem Cabałą. Wśród uczestników liturgii byli m.in. burmistrz Barda Krzysztof Żegański oraz starosta ząbkowicki Roman Fester.

Tego samego dnia, ale wieczorem, Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie wypełniła się liturgicznym śpiewem w wykonaniu Reprezentacyjnego Chóru Ortodoksyjnego Kościoła Koptyjskiego. Śpiewacy przybyli z Kairu i są członkami wspólnoty kościelnej należącej do tej samej duchowej tradycji, co katolicy. Liturgia Koptów jest niemal w całości śpiewana, dlatego w repertuarze znalazły się psalmy i oracje w językach arabskim i greckim.

Zabrzmiały wybitne i nieznane polskiej duchowości dzieła hymniczne. Usłyszeć można było „Hymn pokoju” towarzyszący procesji na początku ślubu oraz liturgii z udziałem biskupa, „Hymn trzech młodzieńców” stanowiący ogniwo liturgii godzin oraz „Hymn Golgoty” – utwór kończący nabożeństwo sprawowane w Wielki Piątek. Jego melodia ma pochodzenie staroegipskie i związana była z ceremoniałem balsamowania i składania do grobu ciał faraonów. Do jej linii melodycznej napisano wersety oddające wiarę chrześcijańską.

Koncert w Bardzie odbył się w ramach Festiwalu Wratislavia Cantans. Publiczność festiwalowa szczelnie wypełniła bazylikę. Wśród słuchaczy byli m.in. ks. biskup świdnicki Ignacy Dec oraz burmistrz Krzysztof Żegański. Rzęsiste oklaski na koniec były świadectwem urzeczenia, jakie udzieliło się wszystkim słuchaczom.

Poprzez: bardo.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz