Jest już otwarta Stoszowicka Izba Pamiątek. Celem inicjatywy jest podtrzymanie tożsamości lokalnej, podkreślenie historii miejscowości w okresie powojennym.

Pomysłodawcą i realizatorem tego wyjątkowego projektu jest Fundacja Pozytywka na czele z Elżbietą Szopian. W Izbie zgromadzono przedmioty, meble i zdjęcia wspominające historię Stoszowic, zarówno te z czasów przedwojennych, jak i czasów, kiedy we wsi osiedlili się Polacy. Można zobaczyć kawałki porcelany produkowanej w Stoszowicach, butelki ze starego browaru, ławkę szkolną, mundury OSP, sztandar Kółek Rolniczych, księgę KGW z lat 50., stare bilety kolejowe i zdjęcia dworca PKP w Stoszowicach oraz wiele innych ciekawych pamiątek.

Wszystkie zgromadzone przedmioty są podarowane przez mieszkańców. Organizatorzy są otwarci na nowe historie i eksponaty. Projekt uzyskał dofinansowanie z Fundacji BGK, w konkursie „Moja Mała Ojczyzna”.

W ramach tego samego projektu Fundacja Pozytywka umieściła w Stoszowicach 5 tablic historycznych z opisem najważniejszych zabytków: kościoła, zamku, browaru, porcelany oraz stacji PKP.

Uroczyste otwarcie Stoszowickiej Izby Pamiątek odbyło się 30 czerwca 2019 r. Wsparciem służyła rada sołecka na czele z sołtysem Stoszowic Danielem Jabłońskim. Poświęcenia dokonał ks. proboszcz Marian Maluk. Izba jest udostępniona do zwiedzania dla każdego zainteresowanego, po wcześniejszym umówieniu się pod numerem telefonu 510257008.

3 Komentarze

  1. Bardzo mnie to cieszy. Stoszowice mają bardzo urozmaiconą historię i wielu pozytywnych bohaterów. Mam nadzieję, że ekspozycja opracowana jest fachowo i prezentacja ma znaczenie dydaktyczne. Serdecznie pozdrawiam organizatorów!

  2. Bardzo mnie to cieszy. Stoszowice mają bardzo urozmaiconą historię i wielu pozytywnych bohaterów. Mam nadzieję, że ekspozycja opracowana jest fachowo i prezentacja ma poważne znaczenie dydaktyczne. Z pewnością artefaktów związanych z historią Stoszowic i najbliższej okolicy przybywać będzie dzięki ofiarności mieszkańców i miłośników dziejów Stoszowic. Serdecznie pozdrawiam organizatorów!

  3. Pozdrawiam powodzenia w pozyskiwaniu eksponatów

Zostaw swój komentarz