0

Ekstremalna Droga Krzyżowa to jedna z najszybciej rozwijających się w Polsce inicjatyw religijnych. W diecezji świdnickiej na ekstremalną trudne modlitewne przeżycie wyruszy sześć grup pątniczych. Jedną z nich jest grupa, która wyjdzie z Ząbkowic Śląskich i to po raz piąty.

Chcę pokazać, że jestem wierzący. Dla mnie cierpienie Jezusa ma sens. Jestem Mu wdzięczny, że nas zbawił. Chcę Mu towarzyszyć przez chwilę, porzucić ciepły dom. Podczas Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest dużo czasu, żeby się zastanowić nad różnymi życiowymi sprawami. Przy tak długiej drodze myśli same przychodzą – mówi Piotr Białokryty, koordynator wydarzenia w Ząbkowicach Śląskich.

W tym roku ząbkowicka Ekstremalna Droga Krzyżowa zacznie się w piątek 5 kwietnia 2019 r. o godz. 20:00 Mszą św. w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa u księży pallotynów (ul. Piastowska 7). Do przejścia jest ok. 40 km na trasie Świętego Floriana pomiędzy Ząbkowicami a  Wambierzycami.

Jak przygotować się do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej? Trzeba mieć własny prowiant na drogę (jedzenie, picie: termos z gorącą herbatą, woda, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa) i włożyć do jednego plecaka. Warto pamiętać, iż zbyt duży ciężar na plecach to większe obciążenie i większe zmęczenie podczas drogi. Koniecznie trzeba wziąć ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska), nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilkustopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych. Przy sobie należy mieć: naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki, odblaski (najlepiej kamizelki odblaskowe). Warto przed wyjściem sprawdzić lokalną prognozę pogody i bezwzględnie poinformować bliskich o planowanym wyjściu. Nie obędzie się bez konieczności zabezpieczenia sobie transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi, ale i po dotarciu do celu. Zmęczenie jest nieuniknione…

Warto przygotować sobie własny drewniany krzyż i zabrać ze sobą kijki do wędrówek pieszych. Przydatny jest GPS (pliki z wgranymi śladami tras można ściągnąć ze strony internetowej EKD), a także mapa obszaru, po którym przebiega trasa. Więcej przydatnych informacji, przebieg poszczególnych tras oraz zapisy na stronie www.edk.org.pl . W piątek Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy także ze Świebodzic i Głuszycy, a tydzień później, tj. 12 kwietnia z Bielawy (5 tras), Boguszowa-Gorc, Szczytnej (trasa transgraniczna) i Wałbrzycha (2 trasy).

Komentarze

Zostaw swój komentarz