Jeżeli przepisano Ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji — każdy lek możesz kupić w dowolnej aptece. Nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek — e-recepta jest zawsze czytelna. Nie zgubisz jej — wszystkie e-recepty zapisują się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Zrealizujesz ją w każdej aptece w Polsce.

To są niewątpliwe zalety e-recepty, którą lekarze od 8 stycznia br. mają obowiązek wystawiać. Dotąd ta formuła nie była obowiązkowa i mogła być stosowana na życzenie pacjenta. Teraz wystarczy czterocyfrowy kod SMS, e-mail lub wydruk informacyjny. Papierowe recepty wydawane będą tylko w wyjątkowych przypadkach.

Wystawienie e-recepty – z punktu widzenia pacjenta jest nieskomplikowane. Pacjent otrzymuje bowiem SMS-em czterocyfrowy, który przedstawi w aptece wraz z numerem pesel. Może także poprosić lekarza o przesłanie e-recepty e-mailem. Otrzyma wtedy informację wraz z załącznikiem w PDF, a w nim kod kreskowy, który okaże farmaceucie.

Chcąc korzystać z tych dwóch możliwości, musi wcześniej aktywować Internetowe Konto Pacjenta (tzw. „IKP”) na stronie www.pacjent.gov.pl . W tym celu w zakładce „Moje konto” wystarczy podać swój numer telefonu i (opcjonalnie) adres poczty elektronicznej. W swoim profilu IKP pacjent znajdzie między innymi informacje o dawkowaniu leków i o liście tych przyjmowanych.

 

Dla pacjentów, którzy nie aktywują swojego internetowego konta, istnieje trzecia opcja e-recepty. Jest nią tzw. „wydruk informacyjny”. Lekarz jest zobowiązany wydać go na każde żądanie pacjenta. Nie jest potrzebny na nim ani podpis lekarza, ani pieczątka. Wystarczy, że aptekarz sczyta dane z wydruku.

Chcąc odebrać wybrany lek, pacjent w aptece udostępnia farmaceucie kod kreskowy na ekranie telefonu lub poda 44-cyfrowy klucz dostępu z pliku PDF otrzymanego poprzez e-mail albo czterocyfrowy kod dostępy z wydruku informacyjnego swój i PESEL.

Warto wiedzieć, że papierowa wersja recepty, jaką na ogół znamy, wydawana będzie przez lekarza tylko w wyjątkowych okolicznościach. Jedną z nich jest braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią systemu lub systemu gabinetowego czy z brakiem dostępu do internetu. Tradycyjna recepta będzie stosowana w przypadku tzw. importu docelowego, recept dla osób o nieustalonej tożsamości, recept transgranicznych (do końca 2020 r.), recept pro auctore i pro familiae. W tych sytuacjach decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej dokument.

Komentarze

Zostaw swój komentarz