W tym roku Orszak Trzech Króli przyciągnął ponad 1,2 mln uczestników w ponad 750 miejscowościach w Polsce i za granicą. Jedną z nich były Ząbkowice Śląskie, gdzie w minioną niedzielę orszak odbył się po raz siódmy i (jak podali organizatorzy) łącznie brało w nim udział ok. 1800 osób.

Chłodny wiatr zderzył się z gorącym entuzjazmem, z jakim przez około dwie godziny, w jasełkowym klimacie mieszkańcy z wszystkich parafii dzielili się radością niedawno obchodzonych Świąt Bożego Narodzenia. Jak co roku centrum Ząbkowic Śląskich zamieniło się w scenerię wędrówki trzech mędrców, którzy kierując się światłem gwiazdy betlejemskiej podążali do miejsca narodzin Jezusa. Po drodze uczestnicy orszaku reprezentujący „czerwoną” Europę, „błękitną” Afrykę i „zieloną” Azję byli świadkami potyczek aniołów i diabłów. Znana z Ewangelii Dobra Nowina opowiadana kolędami i pastorałkami oraz scenkami jasełkowymi stawała się motywem refleksji o zmaganiu dobra ze złem i roli nowonarodzonego Dzieciątka Jezus przynoszącego ludzkości światło nadziei.

Odnalezienie Jezusa oraz Maryi i Józefa, czyli finał Orszaku Trzech Króli, miało miejsce już pod dachem Ząbkowickiego Ośrodka Kultury. Obok Świętej Rodziny i pastuszków, na scenie pojawili się trzej mędrcy, którzy złożyli pokłon i dary Dziecięciu. Muzyczne tło jednej z najpiękniejszych scen, jakie znamy z Ewangelii, tworzył zespół „Genazaret”. Głos zabrał ks. dziekan Krzysztof Herbut, który zwrócił uwagę na duchowe znaczenie wspólnoty tworzonej dzięki orszakowi i podziękował osobom i instytucjom wspomagającym to wydarzenie religijne w Ząbkowicach Śląskich. Na zakończenie wszyscy obecni kapłani pobłogosławili uczestnikom tegorocznych ulicznych jasełek. Tę część ząbkowickiego Orszaku Trzech Króli transmitowaliśmy w naszym serwisie #dzieje_się_teraz

https://www.facebook.com/zabkowice4you/videos/2053546054946280/

 

Komentarze

Zostaw swój komentarz