KULTURA

Dwie krople

0

Lasy płonęły? A oni na szyjach splatali ręce jak bukiety róż. Lasy płonęły? A oni na szyjach splatali ręce jak bukiety róż. Ludzie zbiegali do schronów? On mówił, że żona ma włosy, w których można się ukryć, w których można się ukryć. Okryci jednym kocem szeptali słowa bezwstydne – litanię zakochanych. Gdy było bardzo źle skakali w oczy naprzeciw i zamykali je mocno. Zamykali je mocno, tak mocno, że nie poczuli ognia, który dochodził im do rzęs. Zamykali tak mocno. Okryci jednym kocem szeptali słowa bezwstydne – litanię zakochanych. Do końca byli mężni. Do końca byli wierni. Do końca byli podobni jak dwie krople. Dwie krople zatrzymane na skraju. Dwie krople, dwie krople zatrzymane na skraju twarzy. Dwie krople, dwie krople. Okryci jednym kocem szeptali słowa bezwstydne – litanię zakochanych.

Z okazji 20. rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta radiowa „Trójka”, Fundacja Świętego Mikołaja i Narodowe Centrum Kultury przygotowały rok temu specjalny koncert, do którego zaprosiły wykonawców młodego i średniego pokolenia. Poproszono ich o napisanie muzyki i zinterpretowanie wybranego przez siebie wiersza poety. Wszyscy zaproszeni zareagowali z ogromnym entuzjazmem i nie tyle „odrobili” zadanie, co wręcz zaskoczyli świeżym, nietuzinkowym podejściem do twórczości Herberta. Wśród wykonawców znalazła się Justyna Święs. Jest młodą wokalistką występującą w duecie muzycznym o nazwie The Dumplings wraz z Kubą Karasiem. Jako zespół zadebiutowali w 2013 r. w sieci i stali się prawdziwą sensacją. Grupa w dość szybkim tempie zdobywała kolejnych fanów, co wydaje się dość nieprawdopodobne – zwłaszcza, że wrzucone do sieci utwory nie były prawie wcale promowane. Duet tworzy muzykę electropop: młodzi artyści łączą delikatny, ciepły głos Justyny z nowoczesnymi brzmieniami syntezatorów oraz mocnych basów.

W samo południe w każdą niedzielę i święta prezentujemy naszym Czytelnikom krótką refleksję nad tym, co ważne w życiu każdego z nas.

Komentarze

Zostaw swój komentarz